Washington 20. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Thibault Camus)

Už nielen politici, ľavicoví aktivisti či mainstreamové médiá sa pokúšajú pretvoriť verejnú mienku obyvateľstva podľa svojich predstáv. Najnovšie to skúšajú aj vedci. Podarilo sa im vytvoriť sprej obsahujúci hormón, ktorý v spojení so spoločenskou normou, ľudí odmietajúcich imigrantov pretvára na “vítačov imigrantov”.

Ilustračné foto

Americkí a nemeckí vedci si dlho “lámali hlavu” nad tým ako “xenofóbnych” ľudí pretvoriť na ľudí podporujúcich multikultúrnu spoločnosť. Podľa najnovších testov sa im tento “problém” podarilo vyriešiť.

V tlačovej správe univerzity sa píše : “Počas utečeneckej krízy sa ukázalo, že nie každý má tendenciu podporovať migrantov.”
“Za správnych podmienok by oxytocín mohol viesť k lepšiemu prijatiu a integrácii migrantov v západných kultúrach,” vyhlásili vedci na fakultnej klinike v Bonne.

Tím vedcov z univerzity v Bonne, laureátskeho inštitútu pre výskum mozgov v Tulse (USA) a univerzity v Lübecku uskutočnili experiment so 183 nemeckými študentmi.

Pokusy sa uskutočnili formou darcovských možností pre Nemcov a cudzincov. Najprv sa ich dobrovoľníci pýtali na osobný postoj k utečencom a potom im aplikovali oxytocínový hormón cez nosový sprej. Pod vplyvom hormónu sa dary zdvojnásobili pre domácich obyvateľov aj pre cudzincov iba u tých osôb, ktoré aj pred tým radi vítali imigrantov.

Ľudí odmietajúcich imigrantov však “nepresvedčil” ani sprej. V ďalšej časti experimentu preto výskumníci prišli so spoločenskou normou, ktorej kritickým subjektom ukazovali  vysoké dary nekritických predchodcov. Nastalo niečo úžasné. “Teraz ľudia s kritickým postojom darovali utečencom až o 74% viac peňazí ako v predchádzajúcom pokuse. Dary miestnym obyvateľom sa však nezvyšovali.

Skupina vedcov následne vo svojej tlačovej správe hrdo vyhlásila: “Prostredníctvom kombinovaného podávania hormónov a sociálnych štandardov dosiahla skupina skeptikov takmer 50% čiastky v porovnaní s ľuďmi s altruistickým prístupom.” Profesor Hurleman preto dospel k záveru: “Oxytocín môže zvýšiť prijímanie a integráciu imigrantov v západných kultúrach. ”
Samuel Gdovin