Washington 21. apríla 2018 (HSP/Foto:wikimedia)
 
Ďalšia príjemná správa sa objavila na portáli DefenseNews. Americká armáda pozastavila prijímanie nových vrtuľníkov Apache AH-643 od spoločnosti Boeing do služby v US Army.

Na snímke vrtuľník Apache 64E

Dôvodom sú problémy so špeciálnou maticou, ktorá obsahuje mohutné skurtky, držiace lopaty rotora na vrtuľníku. Špeciálna matica podlieha veľmi rýchlo korózii a opotrebovaniu, čo má negatívny dopad na bezpečnosť pilotov. Boeing momentálne testuje nové matice, ktoré by mali problém vyriešiť. Testuje ich však už 6 mesiacov a problémy stále nie sú odstránené.
Spoločnosti Boeing hrozia aj ďalšie problémy. Rusi sa rozhodli pozastaviť distribúciu špeciálnych kovov na báze titánu do USA, tieto kovy sa používajú v leteckom priemysle, najmä pri výrobe konštrukcií a v leteckých motoroch.
Spoločnosť Boeing predpokladá, že dodávky vrtuľníkov Apache sa v americkej armáde obnovia v lete 2018. Momentálne je väčšina vrtuľníkov Apache AH-643 mimo službu. Vrtuľníky Apache má vo výzbroji najmä India, Indonézia, Katar, Saudská Arábia, Južná Kórrea a Taiwan.
Apache 64E je základný bojový vrtuľník USA, ktorý bol vytvorený v 80 rokoch minulého storočia. Vrtuľník Apache  je približne na bojovej úrovni ruského vojenského vrtuľníka Mi-24. Ruský Mi-24 je však robustnejší a lacnejší ako americký stroj. Vo svete je v službe viac vrtuľníkov Mi-24 ako vrtuľníkov Apache.
Dôvodom testovania Apachov sa stalo 8 nehôd vrtuľníka AH-64E, pričom 2 nehody vo Fort Cmapbell v Kentucky zapríčinili aj smrť oboch dvojčlenných posádok.
 
Príspevok Americké vrtuľníky Apache majú problémy, pozastavili ich nasadenie v US army zobrazený najskôr Hlavné správy.