Washington 15. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 
Americké vojenské lietadlo vykonalo prieskumný let nad územím Ruskej federácie v rámci Zmluvy o otvorenom nebi, uvádza monitoringový zdroj PlaneRadar. Ráno o 04:35 SEČ bol Boeing OC135B Open Skies s palubným číslom 61-2670 registrovaný v zóne dosahu prijímača Čity

Ilustračné foto

Boeing ОС135B nie je určený na používanie zbraní. Lietadlo absolvovalo medzinárodnú certifikáciu s účasťou Moskvy, čo vylučuje používanie techniky nešpecifikovanej v zmluve.
Podobný let sa uskutočnilo 13. marca. Vtedy bolo americkej lietadlo spozorované nad Komsomoľskom na Amure. Bolo tiež pozorované v oblasti Čity 11. marca. Podľa názoru vojenských expertov bola stredobodom pozornosti USA raketová brigáda nachádzajúca sa v tomto meste.
Zmluva o otvorenom nebi bola podpísaná členmi OBSE v roku 1992 a stala sa jedným z opatrení na upevnenie dôvery v Európe po studenej vojne. Podľa dokumentu môžu štáty vykonávať prieskumné lety nad územím iných členských krajín a zbierať informácie o ich vojskách. Zmluva platí od roku 2002, jej členmi je väčšina krajín NATO, Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Bosna a Hercegovina a neutrálne krajiny Švédsko a Fínsko.
 
Príspevok Americké vojenské lietadlo preletelo nad územím Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.