Washington 17. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikipedia)
 

Americké úrady povolili otvoriť slnečné observatórium, uzavreté skôr než pred týždňom v štáte Nové Mexiko. Astronomické observatórium, ktoré sa nachádza v meste Sanspot, bolo okamžite zavreté v piatok FBI bez vysvetlenia a celý jeho personál bol evakuovaný. Súčasne okolo územia krúžil vojenský vrtuľník.

Ilustračné foto

Vstup do areálu observatória bol zakázaný všetkým zamestnancom a návštevníkom a na internetových stránkach inštitúcie bolo uvedené, že Slnečné observatórium Sumspotu bolo dočasne uzavreté. Teraz sa na stránke observatória objavilo oznámenie. Solárne observatórium obnoví svoju prácu 17. septembra. Komentár dala Asociácia univerzít pre astronomický výskum (AURA), ktorú riadi observatórium. Vysvetľujú dôvod, prečo bola inštitúcia uzavretá, kvôli trestným činom.
„AURA spolupracovala pri vyšetrovaní trestnej činnosti na vrchole Sacramento. Počas tohoto obdobia sme sa obávali, že podozrivý môže predstavovať hrozbu pre zamestnancov a miestnych obyvateľov. Z tohoto dôvodu spoločnosť AURA dočasne evakuovala zamestnancov,” uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.

Príspevok Americké úrady vysvetlili, prečo evakuovali slnečné observatórium zobrazený najskôr Hlavné správy.