Bratislava 24.augusta 2018 (SITA, AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)
 
Maďarská pobočka softvérovej firmy je podozrivá z účasti na korupcii a uplácaní vládnych úradníkov, prípad vyšetruje federálne ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre cenné papiere a burzy, tvrdí denník Wall Street Journal

Ilustračné foto

Softvérový gigant Microsoft čelí v USA podozreniam z korupcie pri predaji svojich produktov v Maďarsku. Informoval o tom vo štvrtok denník the Wall Street Journal (WSJ), podľa ktorého prípad vyšetrujú federálne ministerstvo spravodlivosti a Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).
Microsoft podľa denníka v Maďarsku predával kancelárske programy ako Word a Excel sprostredkovateľom s výraznou zľavou. Tí ich mali následne predávať vládnym úradom, pričom si účtovali plnú cenu. Vyšetrovanie má zistiť, či sa cenový rozdiel nevyužíval na uplácanie vládnych úradníkov, uviedli podľa WSJ nemenované zdroje oboznámené so záležitosťou. SEC ani ministerstvo spravodlivosti medializované informácie nekomentovali.
Microsoft vo štvrtok oznámil, že prepustil štyroch zamestnancov svojej maďarskej pobočky a v krajine ukončil spoluprácu so štyrmi obchodnými partnermi. Presné údaje, kedy pristúpila k týmto opatreniam, firma neposkytla. Tvrdí však, že začala konať ešte v roku 2014, keď sa dozvedela o možných pochybeniach a predajné procesy zmenila tak, aby sa znížilo riziko sporných obchodov.
 
Príspevok Americké úrady podozrievajú Microsoft z korupcie v Maďarsku zobrazený najskôr Hlavné správy.