Londýn 17. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Spojené štáty poslali do Veľkej Británie legendárne strategické bombardéry B-52. V Európe by sa mali zúčastniť cvičenia.

Ilustračné foto: Na snímke bombardér Boeing B-52

Prvé dva bombardéry dorazili na základňu britského kráľovského letectva Fairford vo štvrtok. Ďalších šesť má doraziť cez víkend. Informovalo o tom tlačové oddelenie amerického veliteľstva vzdušných síl v Európe a Afrike (USAF).
Bombardéry sa zúčastnia cvičenia s partnerskými silami, ktorého cieľom bude zlepšiť interoperabilitu vojsk a posilniť strategické vzťahy. Nie je však jasné, či sa zúčastnia aj vojenského cvičenia Severoatlantickej aliancie a Gruzínska, ktoré má začať v pondelok.
Zatiaľ tiež nie je jasné, ako dlho bombardéry v Británii zostanú.
V piatok ruské médiá informovali o tom, že jeden z bombardérov, ktorý je schopný niesť jadrové zbrane, sa priblížil k ruskej Kaliningradskej oblasti, kde vykonal imitáciu bombardovania základne ruskej baltskej flotily.
Lietadlá B-52 prvýkrát vzlietli v apríli 1952 a boli nasadené prakticky vo všetkých konfliktoch, ktorých sa zúčastnili Spojené štáty, počnúc vojnou vo Vietname. Od tej doby boli niekoľkokrát modernizované. Sú schopné letieť v nízkej výške, bol im predĺžený dolet a môžu odpaľovať hypersonické strely.
 
 
Príspevok Americké strategické bombardéry mieria do Európy zobrazený najskôr Hlavné správy.