Washington 24. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Maran Tankers)
 
Irán sa kvôli ekonomickému nátlaku vracia k taktike tajného predaja ropy do zahraničia. píše o tom denník The Financial Times

Ilustračné foto

Podľa údajov FT vypravuje Irán zo svojho pobrežia pravidelne tankery s ropou. Systém monitoringu ale majú vypnutý, preto sa ich cesta nedá sledovať. Dnes napĺňa najmenej sedem týchto lodí tajným nákladom.
Riaditeľ spoločnosti Clipper Data, ktorá sleduje plavbu podobných plavidiel Matt Smith oznámil, že tanker Happiness 1 vypol svoju vysielačku 16. septembra. “Stalo sa to v minulosti niekoľkokrát, keď proti iránskej ekonomike platili sankcie. Dnes vidíme to isté. Teherán znovu začal tajný predaj ropy,” poznamenal Smith.
Iránske úrady túto situáciu nekomentovali. Potom, čo USA oznámili budúce sankcie proti Iránu, znížil sa export ropy o 500 tisíc barelov denne. Niekoľko krajín odmietlo nákup iránskej ropy, Čína a India tiež značne znížili výšku nákupu.
USA obnovili sankcie proti Iránu tento rok v auguste. Obsahujú okrem niekoľkých obchodných zákazov tiež zákaz na vydanie suverénnych euroobligácií a na veľké transakcie v miestnej mene, rial, s použitím zahraničných kont.
 
Príspevok Americké sankcie donútili Irán použiť “prízračné” tankery zobrazený najskôr Hlavné správy.