Washington 17. marca 2019 (SITA, AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
 
Americké podnikateľské organizácie sú povzbudené tým, že Čína schválila zákon, ktorým sa zmierňujú reštrikcie voči zahraničným firmám, a tento zákon by podľa nich mohol uľahčiť cestu k významnej dohode o obchode medzi oboma krajinami

Ilustračné foto

Čínsky zákonodárny zbor tento týždeň schválil legislatívu, ktorej cieľom je brániť čínskym predstaviteľom v tom, aby nútili americké a iné zahraničné firmy odovzdávať technológie.
“Je to jedno z tých opatrení, ktorými sa buduje dôvera,” povedala Erin Ennisová, viceprezidentka Americko-čínskej obchodnej rady, o kroku čínskeho zákonodárneho zboru. Naznačuje to, že “obe strany hovoria rovnakým jazykom”, dodala. Stále však nie je jasné, ako blízko sú USA a Čína k obchodnej dohode. Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer začiatkom tohto týždňa vo výbore amerického Senátu uviedol, že “stále existujú dôležité otázky, ktoré sa budú musieť vyriešiť”. Lighthizer zdôraznil, že dohoda musí obsahovať klauzuly, ktoré umožnia Spojeným štátom americkým uvaliť clá a iné sankcie, ak Čína nesplní svoje sľuby.
 
Príspevok Americké podnikateľské organizácie dúfajú, že USA a Čína dosiahnu dohodu o obchode zobrazený najskôr Hlavné správy.