Washington 17. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pxhere)
 
Minulý týždeň hlavné médiá upozornili na skutočnosť, že americká námorná stanica vo Virginia Beach vyliala približne 94 000 galónov tryskového paliva do neďalekého vodného kanála, ktorý sa nachádza v blízkosti Atlantického oceánu. Tieto informácie sú uvedené v článku na webe EcoWatch

Ilustračné foto

Aj keď tento incident nebol v žiadnom prípade tak katastrofálny, ako niektoré iné uvoľňovanie z potrubného vedenia, zdôrazňuje to veľmi dôležitú, ale napriek tomu málo známu skutočnosť. A tou skutečnosťou je to, že Ministerstvo obrany USA je najväčším znečisťovateľom sveta, uvádza EcoWatch.
Vzhľadom k tomu, že americké ministerstvo obrany produkuje nebezpečný odpad v objeme vyššom ako je objem odpadov piatich najväčších amerických chemických spoločností, zanechal tento rezort svoje toxické dedičstvo po celom svete. A to vo forme ochudobneného uránu, ropy, tryskového paliva, pesticídov, defoliantov, ako je Agent Orange, olova a mnohých ďalších.
Americké vojenské základne, ako domáce, tak i zahraničné, sa tak radia medzi najviac znečistené miesta na svete. Je to tak hlavne preto, že chloristan a ďalšie zložky tryskových a raketových palív kontaminujú zdroje pitnej vody a pôdy. Stovky vojenských základní môžeme nájsť na zozname Superfund americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA).
“Takmer každý vojenský areál v tejto krajine je vážne znečistený,” uviedol John D. Dingell, Michiganskej kongresman v dôchodku a vojnový veterán pre Newsweek v roku 2014. Základňa Camp Lejeune v meste Jacksonville (Severná Karolína) je práve jedným z týchto miest. K ešte väčšiemu znečisteniu tejto základne došlo po tom, čo bola jeho podzemná voda v rokoch 1953-1987 kontaminovaná značným množstvom karcinogénov.
Tento rok vo februári vláda povolila tým, ktorí boli vystavení chemikáliám na základni Lejeune, aby podali oficiálnu žiadosť na odškodnenie. Aj mnohé základne v zahraničí majú kontaminované zásoby pitnej vody. Najviac známou leteckú základňou je v tejto súvislosti pravdepodobne Kadena, ktorá sa nachádza na japonskom ostrove Okinawa.
Okrem toho sú Spojené štáty, ktoré vykonávajú viac testov jadrových zbraní než všetky ostatné národy, tiež zodpovedné za obrie množstvo žiarenia, ktoré stále znečisťuje veľké množstvo ostrovov v Tichom oceáne. Marshallove ostrovy, na ktorých v rokoch 1946-1958 Spojené štáty zhodili viac ako šesťdesiat jadrových zbraní, sú obzvlášť pozoruhodným príkladom. Obyvatelia Marshallových ostrovov a blízkeho Guamu naďalej zaznamenávajú mimoriadne vysokú mieru výskytu rakoviny.
Nedávnym dôkazom, čo sa týka ohrozenia životného prostredia zo strany USA, je Irak. Vojenské akcie Spojených štátov viedli k rozširovaniu púští 90% irackého územia, čo negatívne ovplyvnilo poľnohospodársky priemysel v krajine a prinútilo Irak dovážať viac ako 80% potravín. To, že USA použili v Iraku počas vojny v Perzskom zálive ochudobnený urán, spôsobilo obrovskú ekologickú záťaž pre Iračanov.
 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 
American Flowers: In Greenland’s majestic landscape lies a WWII base which was abandoned in 1947 and everything was left behind; including over 10,000 aviation fuel barrels. The Inuits who live in the region call the rusted remains American Flowers. I spent the last 2 summers camping out solo on the tundra photographing it. If you’re interested in collaborating on a story about it, please feel free to contact me. It was published on Motherboard/Vice, Jungles in Paris, and the Weather Channel. #pollution #green #recycle #sustainability #fjord
Príspevok, ktorý zdieľa Ken Bower (@kenbowerphoto),

Ani americké vojenské záznamy o životnom prostredí naznačujúce, že takáto súčasná politika štátu nie je udržateľná, v žiadnom prípade neodradili americkú armádu od otvoreného plánovania budúcej kontaminácie životného prostredia prostredníctvom nesprávnej likvidácie odpadu. Vlani v novembri americké námorníctvo oznámilo, že v priebehu tohto roka uvoľní do pobrežných vôd amerického Pacifického severozápadu 20 000 ton tzv. ekologických stresorov vrátane ťažkých kovov a výbušnín.
Tieto plány vzbudili isté obavy. Hovorkyňa amerického námorníctva však v reakcii na tieto obavy uviedla, že ťažké kovy, a dokonca aj ochudobnený urán, nie sú o nič nebezpečnejšie ako akýkoľvek iný kov. To je však vyhlásenie, ktoré jasne odmieta vedecké fakty. Zdá sa, že cena samotných amerických vojenských operácií, ktoré majú udržať Američanov v bezpečí, bude oveľa vyššia, než si väčšina ľudí uvedomuje. Túto cenu pocítia aj ďalšie generácie, a to nielen v USA, ale aj v zahraničí.
 
Príspevok Americké ozbrojené sily sú najväčším znečisťovateľom sveta zobrazený najskôr Hlavné správy.