Washington 25. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)
 
Ministerstvo školstva USA uvažuje o tom, že školám povolí nakupovať strelné zbrane a dokonca im na to plánuje poskytnúť dotácie, uvádza denník The New York Times.

Ilustračné foto

Dotácia na zbrane by sa mohli podľa návrhu poskytovať podľa zákona z roku 2015, ktorý bol pôvodne určený na finančnú podporu umenia na amerických školách.
Zástupcovia ministerstva školstva uviedli, že boli mnohokrát oslovení, či je nákup zbraní za prostriedky tohto fondu prípustný a legislatívne uskutočniteľný.
Americká ministerka školstva Betsy DeVosová, ktorá je zároveň predsedníčkou federálnej komisie pre bezpečnosť na školách, v minulosti niekoľkokrát možnosť vyzbrojovania učiteľov verejne podporila.
Ministerský zámer vyvolal okamžitú negatívnu reakciu demokratov, ktorí návrh na nákup zbraní pre školy označili za obludný. Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová označila plán za “ohavné a nebezpečné zneužitie exekutívnych právomocí v dejinách moderného amerického školstva”.
DeVosová podľa nej vedie protištudentskú kampaň v záujme zbrojnej lobby a ignoruje preverené a účinné metódy, ako zaistiť bezpečnosť na školách.
NY Times dodáva, že americké školstvo prechádza náročným obdobím, ktoré poznačilo niekoľko krvavých incidentov s tragickými následkami. Bezpečnostná komisia, ktorej DeVosová predsedá, bola napríklad zriadená bezprostredne po streľbe na škole vo floridskom Parklande, ktorá pripravila o život 17 ľudí.
 
Príspevok Americké ministerstvo školstva uvažuje, že bude finančne podporovať nákup zbraní pre školy zobrazený najskôr Hlavné správy.