Phnom Penh 24. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Heng Sinith)

Kambodžský premiér Hun Sen v najnovšom kroku vlády vystupujúcej proti americkým záujmom, nariadil mimovládnemu Národnému demokratickému inštitútu (NDI) financovanému USA, aby sa zbalil a do siedmich dní opustil krajinu 
Na snímke Sam Rainsy

Kambodžské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo NDI z toho, že pracuje bez registrácie a preto nech do týždňa opustí krajinu. Podľa agentúry Reuters sú teraz kambodžské úrady “zamerané na prijatie rovnakých opatrení” aj voči ďalším zahraničným mimovládnym organizáciám.
Rozhodnutie o odchode NDI z krajiny nastalo potom, ako sa vynorili dokumenty, že dve organizácie financované USA, Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) a Národná nadácia pre demokraciu (NED), plánujú pomôcť opozičnej strane odstrániť vládu premiéra Hun Sena. Tajná dohoda NDI s opozičnými predstaviteľmi Samom Rainsymom a Kemom Sokhomom načrtáva, ako strany spolupracujú na vytvorení takzvanej farebnej revolúcie v krajine, píše Khmer Times.
NDI popisuje svoju činnosť ako spoluprácu s politickými stranami, občianskymi skupinami a vládami s cieľom “vytvoriť a posilniť demokratické inštitúcie”. Zákrok voči NDI nasleduje po hrozbe kambodžskej vlády zrušiť denník Cambodian Daily, podporovaný USA, ktorý je jedným z troch anglických novín v krajine. Do 4. septembra musí zaplatiť daňový účet vo výške 6,3 milióna dolárov, inak bude zatvorený, píše The Guardian.
V budúcom roku sa očakáva, že kambodžský premiér Hun Sen, ktorý je pri moci od 80. rokov, sa v nadchádzajúcich voľbách pokúsi znovu vyhrať. No minulý týždeň zástupca pre ľudské práva v OSN uviedol, že “sa zdá, že Kambodža sa blíži k priepasti”.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová podľa agentúry AP v stredu uviedla, že Spojené štáty boli za posledné dva týždne veľmi znepokojené “zhoršením demokratickej klímy v Kambodži”, pretože Hun Senova vláda obmedzila slobody tlače a skupín občianskej spoločnosti a vyzvala kambodžskú vládu, aby uskutočnila voľby v “slobodnom a otvorenom prostredí”.
Problém so zasahovaním USA do vnútorných záležitostí cez mimovládky a média financované z USA majú štáty po celom svete. Bránia sa rôzne. Ako najlepší sa paradoxne javí protijed, ktorý vymysleli samotné USA a ktorý je obsiahnutý v ich zákone FARA. Podľa tohto zákona sa mimovládne organizácie financované zo zahraničia musia v USA označovať ako cudzí agenti. K takémuto riešeniu už pristúpili viaceré štáty ako napríklad Izrael, Rusko, Maďarsko. Tieto ich opatrenia mali za následok, že hlavne mimovládnym organizáciám financovaným z USA, celkovo zo Západu a financovaným elitármi ako Soros skomplikovali život. Takéto opatrenia mali vždy za následok vyjadrovanie veľkých obáv o fungovanie demokracie zo strany západných štátov a orgánov EÚ.