Washington 26. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:The Ministry of Defence of the Russian Federation)
 

Rusko úspešne vykonalo tajnú skúšku systému PVO najnovšej generácie S-500, oznámila televízna stanica CNBC s odvolaním na zdroje oboznámené s referátmi americkej rozviedky.

Na snímke S-500

Podľa televíznej stanice dokázal S-500 zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti asi 481 kilometrov, čo je skoro o 80 kilometrov viac, než v priebehu predchádzajúcich známych skúšok.
„Rusko tvrdí, že protilietadlový raketový systém pozemnej dislokácie je schopný zachytávať hypersonické rakety a bezpilotné lietadlá a tiež bojové lietadlá podobné F-22 a F-35. S-500 rozšíri možnosti Kremľa zasadzovať presné údery po niekoľkých cieľoch,” podotýka CNBC.
S-500 patrí k novej generácii protivzdušných raketových systémov zem-vzduch. Je to univerzálny komplex ďalekého dosahu a výškového zachytávania so zvýšeným potenciálom protiraketovej obrany, ktorý dokáže zachytávať balistické rakety.
Podľa informácií z verejných zdrojov má S-500 akčný rádius 600 km a bude schopný odhaliť a súčasne zasiahnuť až desať balistických nadzvukových cieľov letiacich rýchlosťou až sedem kilometrov za sekundu.
 

Príspevok Americké médiá informovali o úspešnej skúške S-500 zobrazený najskôr Hlavné správy.