USA 15. februára 2018 (HSP/rt/Foto: TASR/AP- Hadi Mizban)

Farmaceutické spoločnosti v USA vyplatili v rokoch 2012 až 2017 pre skupiny obhajujúce pacientov a iné neziskové organizácie takmer 10 miliónov dolárov na podporu užívania opiátov
Ilustračné foto

Osoby spojené so skupinami obhajujúcimi pacientov prijali viac ako 1,6 milióna dolárov v platbách od piatich výrobcov v rokoch 2013 až 2018, uvádza sa v správe zverejnenej senátorkou Claire McCaskillovou, najvyššou komisiou demokratov pre vnútornú bezpečnosť a vládne záležitosti.
Správa odhaľuje finančné prepojenia medzi výrobcami opiátov a advokátskymi skupinami a poukazuje na zabránenie spájania “lekárskej kultúry s cieľmi priemyslu”, pokiaľ ide o distribúciu omamných liekov. Ide o päť farmaceutických spoločností Purdue Pharma LP, Janssen Pharmaceuticals, Inc., Mylan NV, Depomed, Inc. a Insys Therapeutics, Inc., s ktorými spolupracovalo 14 advokátskych skupín.
Najväčšie výdavky mala Purdue Pharma, výrobca hlavného lieku OxyContin, keď vynaložila 4,15 milióna dolárov pre 12 skupín. Tá po zverejnení správy uviedla: “Reštrukturalizovali sme a výrazne zredukovali našu komerčnú prevádzku a naši obchodní zástupcovia už nebudú propagovať opiáty na predpis u lekárov.”
McCaskillová uviedla, že navrhne právne predpisy, ktoré vyžadujú väčšie zverejnenie finančných vzťahov medzi farmaceutickými spoločnosťami a zdravotnými skupinami.
Správa tiež zdôrazňuje úlohu, ktorú zohrávajú lobisti, ktorí sa snažia zabrániť sprísneniu zákonov o opioidoch v prospech advokátskych skupín. Avšak,v roku 2016 zomrelo viac ako 42 000 Američanov na predávkovanie opioidmi.
Väčšina skupín uvedených v správe bola tiež nepriateľská k usmerneniam amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydaných v roku 2016, aby sa obmedzili predpisy opioidov na chronickú bolesť, čo naznačuje “priamu spojitosť medzi firemnými darmi a podporovaním opiátov”.