Stevens Point 23. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Ahn Young-joon)
 
Univerzita vo Wisconsine zvažuje ukončiť vzdelávanie v 13 veľkých vedných odboroch, o ktorých sa domnieva, že absolventovi neposkytujú uplatnenie

Ilustračné foto

Podľa novín The Washington Post by univerzita skôr uprednostnila a rozšírila také vzdelávacie odbory, ktoré sa osvedčili v pripravenosti študentov na lukratívnu kariéru a sú dôležitejšie pre súčasný vývoj ekonomiky. Ide napríklad o marketing, manažment, grafický dizajn, počítačové informačné systémy, či chemické inžinierstvo.
Pritom 13 veľkých vedných odborov by chcela eliminovať, čiastočne aj kvôli nízkemu záujmu: umenie, americké štúdie, angličtina, francúzština, španielčina, geografia, geológia, nemčina, história, hudobná literatúra, filozofia, politológia a sociológia.
“Na financovanie tejto budúcej investície by sa zdroje presunuli z programov s nižším záujmom, predovšetkým v tradičných humanitných a spoločenských vedách. Aj napriek tomu, že niektoré sú navrhované na odstránenie, kurzy budú naďalej vyučované aj v týchto odboroch a budú ponúkané ako druhoradé či ako certifikáty,” píše sa vo vyhlásení univerzity.
Proti navrhovaným zmenám sa postavila skupina 300 študentov, zástupcov jednotlivých fakúlt a ďalších zamestnancov. Demonštratívne obsadili administratívnu budovu na 13 minút, čo predstavovalo počet odborov, ktoré čelia eliminácii.
Vedenie univerzity sa bráni, že nejde len o rozpočtové škrty žiadané wisconsinským guvernérom Scottom Walkerom a republikánskymi poslancami, ale nachádza v tom aj “príležitosť byť na špici vzdelávania v krajine”.
 
Príspevok Americká univerzita chce eliminovať niektoré odbory, vrátane politológie či sociológie zobrazený najskôr Hlavné správy.