Košice 9. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Paul Sancya)

Reprezentácia Spojených štátov amerických bude prvým súperom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta v Košiciach a pre zverencov Craiga Ramsayho to bude v piatok večer od 20.15 h poriadny krst ohňom. Američania prišli na východ Slovenska so zostavou, ktorá vzbudzuje rešpekt aj obdiv súperov

Na snímke tréner Jeff Blashill

Sú v nej ôsmi hráči, ktorí vlani na MS v Dánsku vybojovali bronzové medaily a tiež dvaja z desiatky najproduktívnejších hokejistov základnej časti práve vrcholiacej sezóny NHL. Sú nimi 110-bodový Patrick Kane a 99-bodový Johnny Gaudreau.

“Hráči ani tréneri by si nemali zvyknúť na to, že ich sezóna sa skončí už v apríli. Mali by mať záujem na tom, aby si ju predĺžili až do začiatku júna. Okrem play-off NHL je druhá možnosť, ako to urobiť, prikývnuť na účasť na majstrovstvách sveta. Máte naďalej priestor na prípravu s kvalitnými spoluhráčmi a najmä možnosť odohrať veľa súťažných zápasov na vysokej úrovni,” uviedol tréner Američanov Jeff Blashill na webe mlive.com.

Na klubovej úrovni kouč Detroitu v NHL už tretí rok vedie americkú ekipu na majstrovstvách sveta. A výsledky má solídne. Pred dvoma rokmi v Nemecku doviedol Američanov k víťazstvu v základnej skupine, ale potom nasledovala nečakaná štvrťfinálová prehra s Fínmi (0:2). Vlani v Dánsku sa americkí hokejisti dostali až do bojov o medaily. Po semifinálovom výprasku od Švédov (0:6) si v súboji o bronz poradili s Kanaďanmi (4:1). Navyše útočník Chicaga Patrick Kane získal cenu pre najužitočnejšieho hráča majstrovstiev sveta a s 20 bodmi (8+12) ovládol kanadské bodovanie. Tento rok na Slovensku bude Kane kapitánom amerického tímu, za jeho asistentov zvolili obrancu Ryana Sutera (Minnesota) a útočníka Dylana Larkina (Detroit). Silu amerického útoku znásobujú aj hráči ako Jack Eichel (Buffalo), Alex DeBrincat (Chicago), James van Riemsdyk (Philadelphia) či Chris Kreider (NY Rangers). Jednotkou v bránke by mal byť Cory Schneider (New Jersey). Američania dosiaľ v histórii získali 19 medailí, ale majstrami sveta sa stali len dvakrát. Zatiaľ naposledy v roku 1960.

“Napočítal som v tomto tíme deväť hokejistov, ktorí pravidelne hrajú v prvých formáciách vo svojich tímoch v NHL. Aj ďalší hráči sú väčšinou veľmi úspešní a majú dôležité miesta vo svojich mužstvách. Máme aj víťazné typy efektívnych obrancov so skvelým korčuľovaním, prehľadom v hre a dobrou rozohrávkou. Je to taký mix defenzívnych s ofenzívne ladenými typmi,” vyhlásil Blashill.

Štyridsaťpäťročný tréner si dobre uvedomuje, že len mená hráčov mu zápasy nevyhrajú. Kvalitná súpiska je len prvý predpoklad k možnému úspechu. “Mená hráčov ešte úspech negarantujú, treba to ukázať v majstrovských zápasoch. Je to však dobrý základný vklad do turnaja,” skonštatoval Blashill.

Jeho asistentmi v Košiciach a Bratislave budú Dan Bylsma a John Hynes. Prvý je jeho asistentom v Detroite a druhý zasa hlavným koučom v New Jersey. “Už vlani som dostal príležitosť pracovať s Danom Bylsmom na majstrovstvách sveta a zblížili sme sa profesionálne aj ľudsky natoľko, že som mu dal príležitosť pôsobiť so mnou aj v Detroite. Tento tok budem spolupracovať aj s Johnom Hynesom a uvidím, ako vštepuje hráčom svoje herné systémy,” uzavrel Blashill.

Zdroj