Rijád 26. marca 2018 (HSP/RusVesna/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Portál RusVesna si všíma čoraz väčšie problémy Saudov, ktorí začínajú platiť za svoj arogantný útok voči Jemenu. Jemenskí Huthijovia sú pri chuti a začali čoraz častejšie ostreľovať územie Saudskej Arábie, pričom terčom ich útoku už nie sú len okrajové časti, ale zaútočili aj priamo na Rijád.

Saudská protivzdušná obrana v akcii

Saudi majú ozajstný problém, pretože jemenskí Huthijovia ostreľujú Rijád a ďalšie mestá Saudskej Arábie raketami Burkan 2-N. Ide o iránsku modernizáciu starej sovietskej rakety P-17, ktorá bola do výzbroje sovietskych ozbrojených síl prijatá ešte v roku 1962. Podobné rakety používal svojho času aj Irák (Scud B).
Saudi majú k dispozícii moderné americké systémy protivzdušnej obrany, vrátane systému Patriot. Napriek tomu však americké systémy nedokázali všetky staré sovietske rakety zostreliť. To svedčí len o dvoch možnostiach – alebo Saudi nie sú schopní obsluhovať moderné americké systémy protivzdušnej obrany, alebo je celý americký systém protivzdušnej obrany deravý.
Podľa posledných informácii útoky na saudské mestá uskutočnila proiránska skupina Ansár Alláh. Rakety jemenských Huthijov dopadli na ciele v Rijáde, Džizane, Nadžrane i Abche. Huthijovia vystrelili 7 Burkanov, z toho minimálne 2 zasiahli ciele, 5 starých sovietskych rakiet, modernizovaných Iráncami, Saudi zostrelili. Jedna zo saudských rakiet protivzdušnej obrany sa vymkla spod kontroly a namiesto zostrelenia jemenskej rakety zasiahla vlastné územie.
 
Saudská protivzdušná obrana v akcii

Saudská raketa PVO sa vymkla spod kontroly

 
Príspevok Americká protivzdušná obrana nedokáže chrániť saudské územie zobrazený najskôr Hlavné správy.