Düsseldorf 14. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)

Rozhodnutie poroty amerického súdu, ktorá sa dohodla na miliardovej pokute pre nemecký koncern Bayer, priviedlo firmu z Leverkusenu do nebezpečnej situácie. Konštatovalo to nemecké ochranné spoločenstvo držiteľov cenných papierov (DSW)

Na archívnej snímke 2011 fľaše s hnojivom Roundup od gigantu Monsanto.

“Osud Bayeru je teraz v rukách amerického sudcu, ktorý následne preskúma výšku postihu,“ uviedol pre nemeckú tlačovú agentúru DPA konateľ DSW Marc Tüngler. Dodal, že je to „hrozné“.

V procese o spôsobení rakoviny prípravkom Roundup porota v kalifornskom Oaklande rozhodla v pondelok (13. 5.) o postihu v sume viac ako 2 miliardy USD (1,77 miliardy eur) v prospech manželského páru dôchodcov. Porota sa dohodla, že prípravok proti ničeniu buriny u manželov vyvolal rakovinu.

Vedenie nemeckého koncernu sa rozhodlo proti rozhodnutiu poroty odvolať.

Tüngler zdôraznil, že rozsudok tiež ukazuje, že pri prevzatí amerického Monsanta Bayerom došlo k podceneniu rizika ohrozenia svojej reputácie. Koncern v Leverkusene vychádzal z toho, že americká firma, ktorá sa intenzívne zaoberá génovými manipuláciami, má problémy s povesťou len v Nemecku. Odkedy už nie je Monsanto americkým, v Spojených štátoch sa zmenil vzťah k nemu.

Aj keď Bayer zrejme nakoniec bude platiť podstatne menšiu sumu, než priznala porota dôchodcom, nemeckej firme to veľmi nepomôže.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj