Washington 19. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- U.S. Air Force via AP)
 
Americká protiraketová agentúra (MDA) v tichosti uskutočnila krok smerom k vývoju riadiacich systémov, ktoré umožnia zasiahnuť raketové strely aj pri hypersonických rýchlostiach prevyšujúcich Mach 5

Ilustračné foto

National Interest uvádza, že nie je žiadnym prekvapením, o čo sa MDA snaží. Chce totiž nájsť spôsoby na “maximalizáciu manévrovateľnosti a minimalizáciu straty kinetickej energie v maximálnej možnej miere, aby tak získala riadený let v hypersonickom prostredí”. Šlo by teda o malé stíhače s projektilom kratším ako jeden meter alebo o väčšie stíhače dlhé viac ako 5 metrov, ktoré by boli schopné dosiahnuť rýchlosť nad úrovňou Mach 5 a vzlietnuť do aj 50 kilometrov”.
Znie to celkom jednoducho, ale nie je to tak, pretože hypersonická protiraketová strela by mala zachytiť nie celkom zvládnuteľnú hypersonickú strelu.
MDA tiež poznamenala, že “vláda značne investovala do technológií pre krížové odklonové systémy”, ktoré sú pohonnými jednotkami umožňujúcimi rakete vykonávať manévre, ale pre hypersonický projekt nechce krížové presmerovanie. Na vývoj obrany proti hypersonickým zbraniam MDA požiadala o ďalších 120,4 miliónov dolárov na rok 2019.
Hypersonické strely sú nežiadúcou zmenou pre americkú protiraketovú obranu, ktorá sa zamerala skôr na medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), ktoré je možné zachytiť, ale hypersonické riadené strely vo svojich vysokých rýchlostiach môžu rôzne manévrovať, aby sa vykonali vyhýbavú akciu namiesto toho, aby sledovali stabilnú balistickú trajektóriu.
“MDA otvorene uznala, že súčasné záchranné prostriedky nie sú navrhnuté na pretínanie manévrovateľných hypersonických rakiet a že ich chce optimalizovať na tento účel,” povedal James Acton, spoluautor programu jadrovej politiky v rámci Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.
To vyvoláva tŕnistú otázku, či by hypersonické stíhače mohli destabilizovať medzinárodnú kontrolu zbrojenia a spustiť preteky v zbrojení. Acton je presvedčený, že by boli prípustné záchranné jednotky zamerané na nestrategické rakety.
“Americký systém THAAD je už pomerne efektívny proti balistickým raketám krátkeho a stredného dosahu, ktoré idú rýchlejšie ako hypersonické zbrane rovnakého dosahu. Takže, áno, myslím, že bodové obrany proti hypersonickým zariadeniam sú uskutočniteľné a nebudú destabilizujúce,” tvrdí Acton.
Celkové snahy USA o zvládnutie zásahu proti hypersonickým zbraniam vychádza z informácií, že Rusko a Čína takéto zbrane vyvíjajú a sú hrozbou pre USA, ktoré sa teda musia voči nim nejako brániť.
Vedúci strategického veliteľstva Pentagonu generál John Hyten totiž už skôr oznámil, že americkí vojaci sledovali, ako Rusko a Čína testujú hypersonické strely rôzneho dostrelu (viac TU). Priznal tiež, že americká protiraketová obrana nie je schopná zastaviť hypersonické zbrane (viac v článku).
 
Príspevok Americká armáda vyvíja snahy o účinný zásah voči hypersonickým raketám Ruska a Číny zobrazený najskôr Hlavné správy.