USA 25. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Americká ambasáda na svojej FB stránke zverejnila video, v ktorom sa snaží presvedčiť ľudí, že byť súčasťou vojenskej organizácie NATO je pre Slovensko jediná možnosť. Neutralitu či spoluprácu s Ruskom odmieta. Celé video pôsobí ako propaganda s pred roku 1989 len z opačnej strany.

“Slovensko je od roku 2004 súčasťou NATO, najväčšej a najsilnejšej aliancie v histórii. Mnohí by nás však videli radi mimo tohto klubu argumentujúc inými alternatívami,” hovorí sa v úvode videa

Následne bližšie rozoberajú prípadnú jednu z alternatív a to  neutralitu Slovenska:

“Neutralita za posledných 100 rokov v Európe už zlyhala, už vyše tucet krát, občianska vojna. Pričom na vieru v neutralitu naposledy doplatila Ukrajina.”

Ako sa ďalej vo videu hovorí: “Severoatlantická aliancia naproti tomu za vyše 65 rokov svojej existencie v ochrane svojich členov nezlyhala ani raz. Práve naopak počas celej studenej vojny fungovala ako jediná bariéra expanzia Sovietskeho zväzu.”

Video však nehovorí o tom  ako NATO, respektíve jednotlivé členské štáty napadli iné krajiny ako Juhosláviu, Irak, Lýbiu a podobne.

Vo videu sa následne hovorí, že netreba porovnávať neutrálne Švajčiarsko so Slovenskom, keďže tam majú zavedenú povinnú vojenskú službu, v každej domácnosti majú ľudia zbrane a Švajčiarsko leží v strede “integrovanej Európy”.

Ďalšia alternatíva má byť podľa videa Globsecu spojenectvo so Slovanským Ruskom: “V druhej polovici 19. storočia vydáva Ľudovít Štúr dielo Slovanstvo a svet budúcnosti, podľa ktorého sa Slováci majú stať súčasťou cárskeho impéria, aby sa odpútali od Maďarov. Slovenský národ sa však našťastie v roku 1918 emancipoval v rámci demokratického a moderného Československa.”

Globsec ďalej hovorí, že Slováci v roku 1998 jasne povedali kde chcú smerovať: “Novodobé Slovensko nadviazalo na túto tradíciu a v roku 1998 jasne povedalo, že hodnotovo, ekonomicky a civilizačne patrí na západ a nie na východ.”

Toto tvrdenie je tiež zavádzanie. Po voľbách v spomínanom roku musel Mikuláš Dzurinda doslova zlepiť vládu z ministraničiek, ktoré sa pospájali a tvrdenie , že tým Slováci dali jasne najavo , že chcú len západné smerovanie je blud. Podľa mnohých prieskumov chcú Slováci v skutočnosti spolupracovať aj so západom aj s východom a chcú, aby bolo Slovensko neutrálne.

Autori kontroverzného videa v závere mierne povedané zavádzajú: “O čo menej je slovanská Ukrajina , ktorá sa pre svoju ambíciu modernizovať sa v zjednotenej Európe ocitla v zničujúcom konflikte so Slovanským Ruskom?”

Ukrajina však v skutočnosti nebojuje s Ruskom , ale z vlastnými obyvateľmi, keďže tam prebieha občianska vojna. Video teda preberá propagandu mainstreamových médií, ktoré za jediného vinníka konfliktu na Ukrajine označujú Rusko.

“Spojencov si treba hľadať na základe spoločných hodnôt a nie jazykovej príbuznosti či nenaplnených vízii z minulosti. Slovensku sa to našťastie podarilo,” hovorí sa v závere.

Video si môžete pozrieť tu:


Samuel Gdovin