USA 22. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Pásomnica v čreve znie hrozne. Teraz si predstavte, že ju máte v oku. To sa stalo Američanovi Samovi Corderovi.
Pásomnica dlhočlánková

Obyvateľ Floridy sa sťažoval lekárovi, že vidí vo svojom ľavom oku čiernu bodku, ktorá sa pohybuje zľava doprava.
Ukázalo sa, že Cordero bol infikovaný pásomnicou Taenia solium čiže pásomnicou dlhočlánkovou. Parazit prešiel cestu z jeho čreva cez krvný obeh do oka. Keď sa muž obrátil na lekára, červ už sa usadil v oblasti za očnou šošovkou — sklenenou komorou, uvádza Live Science.
Pásomnicou dlhočlánkovou sa môžete nakaziť konzumáciou surového alebo nedopečeného bravčového mäsa. Corderovi sa to pravdepodobne stalo na Vianoce.
Celkovo je na svete známych okolo 20 takýchto prípadov. Je pozoruhodné, že lekár, ktorý ošetroval Cordera, sa stretol už s druhým takým incidentom.
Pásomnica dlhočlánková v oku môže spôsobiť slepotu. Vajcia červov môžu infikovať mozog, kde sa následne vytvoria cysty.
Mužovi odstránili z oka červa, ktorého dĺžka činila 3 mm, spolu s ním boli odstránené desiatky tisíc vajec. Cordero už so zrakom nemá problémy, ale od tej doby už neje bravčové mäso.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.