USA 15. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Spojené štáty oznámili svojim spojencom v NATO, že v budúcom roku zvýšia rozpočet určený pre rozmiestňovanie svojich vojakov v Európe o 35%. V roku 2019 sa majú celkové výdaje vyšplhať na 6,5 miliardy dolárov, informuje Info.cz
Ilustračné foto

„Je to podnet pre Európanov, aby robili viac pre svoju obranu. Aby sme naše národy udržali v bezpečí, potrebujeme viac výdajov na obranu, investície do kľúčových kapacít a sily pre misie a operácie NATO. Inými slovami, viac peňazí, kapacít a príspevkov,“ uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
V minulosti sa spojenci zaviazali zvýšiť vojenské výdaje na dve percentá hrubého domáceho produktu do roku 2024. Väčšina členských štátov NATO ale tento zámer neplní.
V tejto súvislosti sa na zasadaní objavila aj otázka “stálej posilnenej spolupráce” 25 krajín Európskej únie v obrannej oblasti, ktorú dotyčné krajiny iniciovali koncom minulého roka. Štáty hodlajú spolupracovať v rade konkrétnych projektov – známych už je 17 z nich. Štáty majú zladiť svoje obranné schopnosti a prípadne sa špecializovať tak, aby sa ich možnosti vhodne doplňovali. Európski politici ale uisťujú, že nejde o vznik európskej armády.
Iniciatíva podľa AFP vzbudila pochybnosti Američanov, Kanady, Nórska Islandu a Albánska, aby nešlo o pokus nahrádzať NATO. Spojené štáty sa tiež obávajú o stratu európskeho trhu pre svoje zbrane, pokiaľ by mali byť nahradzované výrobky európskeho pôvodu. Postoj USA však podľa európskych diplomatov nie je spravodlivý, pretože európske zbrojárske firmy nemajú podobné podmienky pre to, aby sa mohli uplatniť na severoamerickom trhu.
„Byť členom aliancie neznamená povinnosť závisieť na americkom zbrojnom priemysle,“ citovala AFP jedného európskeho diplomata.
V Bruseli by sa okrem iného mali potvrdiť zmeny v aliančnej veliteľskej štruktúre, a to najmä v reakcii na zvýšenú ruskú agresivitu. Majú vzniknúť dva nové veliteľstvá.
Prvé má byť zodpovedné za otvorené a bezpečné komunikačné línie a dopravné trasy medzi Severnou Amerikou a Európou. Ďalšie ma zlepšiť logistickú podporu a možnosť presunu síl priamo v Európe.