USA/Arménsko 16. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

Portál svpressa si všíma americkú nervozitu v súvislosti s dianím v Arménsku. Arménsko sa totiž čoraz viac zbližuje s Ruskom, čo sa Američanom nepáči. Američania sa snažia zvýšiť svoj tlak na Arménsko, pretože Arménsko sa rozhodlo kúpiť ruské zbrane vo výške približne 100 miliónov USD. Podľa amerických politických expertov sa Jerevan čoraz viac zbližuje s Moskvou, čo ohrozuje americké záujmy na Južnom Kaukaze.
Na snímke arménsky prezident Serž Sargsjan

Američania sa Arménsku vyhrážajú sankciami a arménsky minister financií Vardan Aramjan potvrdzuje, že risk amerických sankcií je pomerne vysoký. Arméni sú samozrejme ochotní rokovať s americkými partnermi, s Ruskom však udržiavajú aj naďalej nadštandardné vzťahy. Pripomíname, že suma 100 miliónov USD predstavuje relatívne nízku sumu, ktorá neumožní Arménom zlepšiť úroveň svojho letectva či protivzdušnej obrany. To však ani Arméni nepotrebujú.
Navyše Arménsko už takmer 20 rokov využíva svoje nadštandardné vzťahy s Ruskom k tomu, aby ich Rusko vybavilo raketami Iskander E, reaktívnym systémom Smerč, komplexami Buk či systémom rádioelektronického boja. Tieto zbrane Arménsko nemuselo kupovať, ale získalo ich od Ruska po línii ODKB (Organizácia Dohody o kolektívnej bezpečnosti, známa ako Taškentský pakt, súčasťou sú Rusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan, pakt vznikol v roku 1992)
Za 100 miliónov USD však chcú Arménčania kúpiť samohybné húfnice Msta – S, raketomety TOS 1A Solncepek a systémy na riadenie delostreleckej paľby. Washington si však neželá zvyšovanie vplyvu Moskvy na Južnom Kaukaze, pretože Američania sa obávajú, že Rusko sa snaží obnoviť bývalý ZSSR.
Podľa ruského experta Srgeja Jermakova sú momentálne Američania v situácii, kedy musia začať tlačiť brutálne na svojich “spojencov”, pretože sa americká vízia obkľučovania Ruska postupne rozpadá. Čoraz viac štátov je znechutených americkou zahraničnou politikou a snažia sa rozširovať spoluprácu s Ruskom a Čínou, čo je pre USA veľmi nebezpečné, pretože to oslabuje americký vplyv. Sankčná politika USA má zabrániť rozpadu Američanmi presadzovaného systému protiruskej politiky, ktorým sa Američania snažia izolovať Rusko a zároveň aj Čínu.
Podľa Jermakova sú kroky Washingtonu pochopiteľné, v Arménsku sa nachádza ruská vojenská základňa, čo Američanom bráni v rozvíjaní ich plánov. Americký nátlak však má kontraproduktívny charakter, štruktúry ruských a arménskych vojensko-technologických vzťahov sú natoľko hlboké, že Američania nemôžu výraznejšie v Arménsku svoje predstavy presadiť.
Momentálne sa Američania sústreďujú na propagandistický efekt svojich krokov, pretože ich pozície sa značne oslabili. Analytici USA chcú sformovať novú stratégiu, ktorá by umožnila vzdialiť Arménsko od Ruska a posilniť americké postavenie na Južnom Kaukaze. Na americkej ambasáde v Jerevane totiž existuje jedno z najvýznamnejších centier CIA v krajinách bývalého ZSSR, preto sú aj americké politické aktivity v Arménsku podstatne silnejšie ako v iných bývalých postsovietskych republikách.