Washington 22. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Alexander Zapolskis na portáli Iarex komentuje posledné vyhlásenie USA na adresu Iránu.

Na snímke minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo (vľavo) a americký prezident Donald Trump

Donald Trump je známy svojimi siláckymi vyhláseniami, našiel si však partnera, ktorý ho svojimi vyhláseniami tromfne. Nový minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo (predtým hlava CIA) adresoval Iránu podmienky, ktoré musí Irán splniť, aby sa iránsko-americké vzťahy vrátili do normálu.
Pompeo sa v prvom rade obracia na amerických občanov, ktorým americké elity predostreli aktivity voči Iránu ako postup potrebný pre zvýšenie bezpečnosti amerického národa.
Pompeo ponúka dvojstranné rokovanie Iránu s USA. Ak sa týchto rokovaní Irán zúčastní, môžu Američania snať z Iránu všetky sankcie a pomôcť Iránu dostať sa k novým technológiam. Samozrejme otázka zmrazených iránskych aktív v USA (rozumej Američanmi ukradnutých iránskych vkladov) ostáva mimo hru. Irán za sňatie sankcií, nové technológie musí prijať všetky americké podmienky (rozumej musí pred Američanmi kapitulovať).
Pompeo bol konkrétny a predložil Iránu 12 bodov, ktoré podľa Američanov musí Irán splniť. Ide najmä o ukončenie obohacovania uránu, nikdy tento program neobnoviť a uzavrieť svoj reaktor na výrobu ťažkej vody, umožniť Američanom kontrolovať všetky iránske  atómové výrobné zariadenia bez obmedzenia, ukončiť výrobu iránskych rakiet, najmä rakiet schopných niesť jadrové hlavice, nepredávať iránske balistické rakety iným krajinám, okamžite prestať s aktivitami v Iraku, prinútiť k odzbrojeniu všetky šiítske ozbrojené skupiny (Hizballáh, Hamas, Hutejci v Jemene, Liwa al Quds), stiahnuť zo Sýrie všetky iránske sily, najmä Strážcov islamskej revolúcie, okamžite oslobodiť všetkých amerických občanov a spojencov, ktorých zatkli v Iráne za špionáž v prospech USA a Izraela.
Američania jednostranne vypovedali dohodu s Iránom o jadrových zbraniach. S americkým postupom nesúhlasí ani OSN a ani európski spojenci USA. Už to je krok ktorý je v rozpore s medzinárodným právom, to čo momentálne navrhol Pompeo je totálna kapitulácia Iránu, na to samozrejme Irán nikdy nepristúpi.
Ešte by som chápal, keby mal za sebou Biely dom konsolidovanú podporu partnerov NATO, EÚ a OSN. To by mohli Američania vydierať – alebo splníte naše podmienky, alebo bude vojna. No EÚ nestojí za Američanmi, Iránci nie sú v pozícii bezbranných Palestínčanov a navyše podobne ako celý svet vidí, že Američanom veriť nemožno.
 
Príspevok Američania požadujú plnú kapituláciu Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.