Moskva 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Siman)

Spojené štáty začali dnes so sťahovaním nábytku a vybavenia z jedného zo svojich rekreačných zariadení na okraji Moskvy. Podľa agentúry Reuters ide o prvý viditeľný dôsledok plnenia žiadosti Kremľa znížiť počet amerických diplomatov v Rusku o približne 60 percent.
Ilustračné foto

Pracovníci špedičnej firmy okrem iného vykonali aj demontáž detských preliezačiek a veľkého grilu pred rekreačnou vilou na okraji Moskvy patriacou Spojeným štátom, ktorú spolu so skladovými priestormi nachádzajúcimi sa v južnej časti mesta Rusko skonfiškovalo. Členovia amerického diplomatického zboru vilu využívali na voľnočasové aktivity cez víkendy, ako aj na rôzne podujatia organizované pre študentov, novinárov a iných diplomatov.
Pracovníci špedičnej spoločnosti pre Reuters uviedli, že do komplexu amerického rekreačného zariadenia prišli o 07.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) a začali nakladať nábytok vrátane postelí a lámp do troch bielych sťahovacích áut, ktoré o tri hodiny neskôr z areálu odišli.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov pre agentúru TASS uviedol, že Američania mali na vysťahovanie vily a skladu čas do dnešného poludnia.
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu uviedol, že Rusko nariadilo Spojeným štátom, aby do 1. septembra znížili počet pracovníkov svojich konzulátov a veľvyslanectva zo súčasných 1200 na 455. Podľa agentúry Reuters však budú väčšinu prepustených pracovníkov amerických konzulátov a zastupiteľského úradu tvoriť ruskí občania, pričom rozhodnúť o tom, kto bude prepustený, môžu Spojené štáty.
Nemenovaný zamestnanec veľvyslanectva pre Reuters uviedol, že ľudí sa po zverejnení príkazu Kremľa zmocnila depresia a skormútenosť. “V úrade vládne veľmi pesimistická nálada. Všetci sa len ponevierajú, alebo si na internete hľadajú nové zamestnanie,” povedal pracovník amerického veľvyslanectva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.