Washington/Berlín 7. júla 2019 (HSP/Welt.de/Foto:Department of State Twitter)

Americká propaganda dlhší čas kŕmila domácu aj svetovú verejnosť legendou o tom, ako vraj kurdské tzv. „Sýrske demokratické sily“ (SDF) s americkou podporou neutralizovali Islamský štát (IS) na severovýchode Sýrie

Na snímke James Jeffrey

Ukazuje sa však, že Pentagon sa vo svojich optimistických odhadoch zrejme unáhlil. USA totiž najnovšie dôrazným spôsobom tlačia na nemecký Bundeswehr, aby sa najneskôr do konca mesiaca vyjadril k ich požiadavke vystriedať fyzicky aj psychicky vyčerpaných amerických vojakov na ľavom brehu Eufratu.

Hlavný americký emisár pre Sýriu James Jeffrey očakáva odpoveď Bundeswehru najneskôr do konca mesiaca s tým, že Washington potrebuje v Sýrii najmä nemeckých vojenských školiteľov, logistických expertov a technický personál, ktorý bude zaisťovať akcie SDF, kurdských milícií YPG a ďalších povstaleckých skupín.

James Jeffrey v interview pre nemecké noviny „Welt am Sonntag“ zároveň prízvukoval, že USA očakávajú od svojich spojencov väčšiu súčinnosť v podobe vyslania stoviek príslušníkov pozemných síl do Sýrie na „dobrovoľnej báze“.

Americký prezident Donald Trump v decembri minulého roku oznámil, že má v úmysle stiahnuť zo Sýrie všetky americké jednotky, hoci neskôr Biely dom uviedol, že USA zatiaľ ponechajú v krajine 400 vojakov. V súčasnosti Washington intenzívne tlačí na svojich 80 formálnych spojencov z tzv. „koalície proti IS“, aby prevzali na svoje plecia väčšiu časť bremena amerického vojenského dobrodružstva v Sýrii.

Desiatky amerických spojencov sa totiž k americkej avantúre stavajú iba veľmi vlažne. Tak napríklad Nemecko vyčlenilo na tento účel len zopár prieskumných lietadiel a jedno tankovacie lietadlo s tým, že aj ich misia mala skončiť 31. októbra tohto roku. Berlín však nakoniec ustúpil americkému nátlaku a súhlasil s predĺžením leteckej podpory Američanom v Sýrii o ďalší rok. Tento ústupok však musí ešte schváliť nemecký parlament, ktorý o tom začne rokovať najskôr v septembri.

Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj