Damask 5. apríla 2018 (HSP/SvPressa/Foto:TASR-Laurent Gillieron/Keystone via AP)
 
Alexej Anpilogov na portáli SvPressa venuje svoju pozornosť americkým vojskám v Sýrii.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v posledných dňoch už druhýkrát informoval, že chce stiahnuť americké vojská zo Sýrie, čím vyvolal hystériu v radoch protitrumpovskej opozície a rovnako aj u viacerých amerických politológov, v CIA a Pentagone. Američania sa obávajú, že stiahnutím svojich vojsk zo Sýrie Američania uznajú svoju porážku a pozície Ruska na Blízkom východe sa posilnia.
Na druhej strane sa ale Američania ocitli v Sýrii v nezávideniahodnom postavení. Turci ich absolútne neposlúchajú a v posledných týždňoch im začali povážlivo narastať straty. Dokonca sa objavili neznáme sýrske partizánske skupiny, ktoré uvádzajú, že ich cieľom je vyhnať Američanov zo Sýrie. V boji proti Američanom budú používať partizánsku taktiku. V Rakke dokonca pred niekoľkými dňami ostreľovali americko-kurdské pozície z Gradov.
Je zrejmé, že o žiadnych partizánov z radov civilného obyvateľstva nepôjde. Američanov budú likvidovať príslušníci sýrskych, ruských či iránskych špeciálnych síl, ktorí budú využívať rovnakú taktiku, ako svojho času využívali Američania v Afganistane, kde sa terčami mudžahídov stávali ľahko viditeľní vojaci Sovietskej armády. Rusi majú podstatne hrubšiu kožu ako Američania, znesú vyššie straty a brutálnejšie podmienky. Nárast amerických strát zapríčiní veľmi pravdepodobne turbulencie na americkej politickej scéne, kde tieto straty paradoxne môžu posilniť Trumpove pozície, pretože bežným Američanom je osud Sýrčanov či Ukrajincov úplne ľahostajný, zaujímajú ich len životy a osudy amerických vojakov.
Proti partizánskej skupine s honosným názvom “Sýrske národne hnutie proti americkej okupácii” budú môcť Američania zasahovať len veľmi problematicky. Sýria usilovne posilňuje svoju kontrolu nad vlastným vzdušným priestorom, sýrska protivzdušná obrana od posledného úspešného zostrelenia izraelskej F-16 zosilnela. Navyše sa ťažko útočí proti malým mobilným skupinám, ktoré udrú, zlikvidujú a potom utečú. Aj v Afganistane prichádzali ruské vrtuľníky a bombardéry na miesto boja pomerne neskoro, keď už nedokázali napadnutej jednotke pomôcť. Rovnako vo Vietname americká letecká podpora prichádzala neskoro, keď už bolo väčšinou po útoku.
Prípadné letecké bombardovanie obývaných aglomerácii, v ktorých k útoku prišlo pôsobí vždy kontraproduktívne, pretože takéto nálety rozširujú počet bojovníkov, rozhodnutých sa za každú cenu pomstiť. Američania vo Vietname, v Iraku, Sýrii a Afganistane siahali k bombardovaniu obývaných aglomerácii podstatne častejšie ako Sovieti počas Afgánskej vojny 1979 – 1989, Rakka, Mosúl či v minulosti Fallúdža sú jasnými príkladmi toho, že Američania sa pri bombardovaní civilných oblastí neštítia ničoho, vrátane používania fosforovej munície.
O rastúcich stratách Američanov, následkom partizánskych útokov otvorene píše aj portál WarGonzo, ktorý len v marci 2018 hovorí o troch útokoch na americké pozície.
Na trase Abiaad – Hasaka prišlo k ostreľovaniu amerických vojenských jeepov Toyota Land Cruiser. Dva jeepy boli zlikvidované, zahynuli Kurdi, Američania sa nachádzali v inom z vozidiel, zranenie utrpeli dvaja americkí vojaci. Pri Manbidži zahynuli dvaja Američania, siedmi utrpeli zranenia pretože vybuchla bomba v blízkosti veliteľského centra. K tretiemu útoku prišlo v meste Es Shaddad, kde skupina 4 mužov prenikla k domu, kde žili americkí žoldnieri. Muži hodili do domu niekoľko granátov, 7 Američanov zahynulo, 10 boli ranení. V následnej prestrelke zahynuli dvaja muži z útočiacej skupiny. Straty Američanov a Britov sú potvrdené aj vo východnej Ghute, kde odborníci predpokladajú že mohlo zahynúť približne 200 západných špecialistov.
V prípade Es Shaddad Kurdi uviedli, že nešlo o amerických vojakov, ale o žoldnierov, v radoch ktorých sa nachádzali aj štátni príslušníci iných štátov.
Rating Donalda Trumpa, ktorý chce stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie a razí politiku v znamení hesla “America first” za posledné týždne vzrástol, čo nesmierne dráždi americké protitrumpovské elity. Ak zabránia Trumpovi stiahnuť vojakov zo Sýrie, budú bežní Američania zo strát na životoch obviňovať protitrumpovský tábor, čo oslabí pozície protitrumpovských oponentov. Donald Trump argumentuje aj tým, že sýrska kampaň už stála USA 7 triliónov USD
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však uviedol, že ak Trump hovorí, že stiahne amerických vojakov zo Sýrie, neznamená to, že to urobí. Rusko bude sledovať americké kroky, faktom zatiaľ  ostáva, že americkí vojaci sa v Sýrii stávajú legitímnym cieľom a ich straty budú rásť.
Podľa viacerých expertov Američania zápasia v Sýrii s veľkými problémami. ISIS už de facto neexistuje, Rusi a Sýrčania úspešne likvidujú bandy proamerickej opozície, Asada sa nepodarilo odstrániť, oslobodila sa východná Ghuta, nevychádzajú americké provokácie. Američania sa ešte stále snažia držať Kurdov, ktorých im likvidujú Turci a snažia sa udržať svoj vplyv na východe Sýrie, kde sa v blízkosti Eufratu nachádzajú bohaté sýrske naftové a plynové polia.
Rusi, Irán, Turci a Sýrčania však postupne, krok za krokom likvidujú centrá ozbrojenej moci o ktoré sa Američania opierajú a je zrejmé, že ešte tento rok sa začne operácia na oslobodenie východu Sýrie v oblasti Deir ez Zor a takisto oblasť v blízkosti Tabky, kde sa nachádzajú americkí špecialisti (tí už môžu počítať s partizánskymi útokmi na svoje pozície, čím viac Američanov pri týchto partizánskych operáciach umrie, tým skôr sa Američania stiahnu).
Američania už zistili, že Rusko sa zo Sýrie nestiahne. Skúšajú preto všetko možné na politickej scéne, s cieľom čo najviac vyhrotiť situáciu, pretože dúfajú, že za americké záujmy budú bojovať iné, najmä európske krajiny. Američania nie sú schopní samotní dlho vydržať údery v Sýrii, ich rating veľmi poklesol, pretože už aj Turci si dovoľujú viesť otvorenú protiamerickú politiku. Navyše Američania stratili všetky sympatie arabského sveta kvôli svojej podpore Izraelu a diplomatickým machináciam s Jeruzalemom. Rovnako spájanie Američanov s Kurdami oslabuje americké pozície na Blízkom východe. Američania robia obrovské politické chyby, ktoré sa im na Blízkom východe vypomstia.
Dobrovoľne Američania z Blízkeho východu odísť nebudú chcieť, pretože vďaka kontrole nad Blízkym východom kontrolujú svojich partnerov i nepriateľov, rovnako ako obchod s ropou a plynom. Američania tým, že kontrolujú obchod s ropou a plynom, držia v šachu aj svojich partnerov v Európe, ktorým nedôverujú a v ktorých správaní sú zrejmé čoraz viac odstredivé protiamerické tendencie. Američania musia s čoraz väčšou silou držať svojich vazalov v poslušnosti, čo takisto svedčí o tom, že vplyv USA upadá.
Američania nemajú inú možnosť ako neustále pritvrdzovať. Dôkazom je aj to, že poradcom Trumpa pre národnú bezpečnosť sa stal neokonzervatívec John Bolton, ktorý presadzuje okrem iného preventívny úder na Irán. Bolton je svedectvom, že Američania musia svoje problémy riešiť silovo. Dnes však už nežijeme v 90 rokoch a na čele Ruska nestojí Jeľcin či Gorbačov., nová Juhoslávia či Lýbia sa opakovať nebude. Silovo sa snažili Američania riešiť aj konflikt vo Vietname, nakoniec však boli porazení.
Dnes Američania nie sú v práve najlepšej ekonomickej kondícii, problémy majú aj vo vojenskej sfére, pričom americká spoločnosť je nejednotná a polarizovaná. Obdobie jednopolárneho sveta sa skončilo a Američania musia riešiť množstvo problémov, na čo za posledných 25 rokov neboli zvyknutí.
 
Príspevok Američania budú v Sýrii zomierať vďaka svojej vlastnej taktike. Začína sa pre nich nový Vietnam? zobrazený najskôr Hlavné správy.