Kentucky 2. februára 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Ted S. Warren)

On-line predajca Amazon oznámil plány na vybudovanie vlastného leteckého dopravného terminálu kvôli rastúcej potrebe nákladnej prepravy v Cincinnati/Northern Kentucky Airport (CVG) v americkom Hebrone

Ilustračné fotoIlustračné foto

Tento krok signalizuje pokračujúcu expanziu spoločnosti v preprave, triedení a dodávke svojich vlastných balíkov. Vybudovanie takéhoto dopravného terminálu bude stáť takmer 1,5 miliardy USD.

V minulom roku Amazon uzavrel dohody o prenájme 40 lietadiel od spoločnosti Prime Air. Zatiaľ 16 lietadiel je v prevádzke. Celkovo Amazon používa viac ako 30 dopravcov, ktoré mu zabezpečujú prepravu balíkov, vrátane United Parcel Services (UPS) či FedEx. Tým, že vytvorí svoj vlastný terminál pre nákladnú dopravu, očakáva sa postupné prevzatie jeho väčšej kontroly celého procesu dodania tovaru k zákazníkom.

“Amazon stále stráca peniaze v oblasti prepravy, sekcia IT servisných služieb podporuje maloobchodné operácie. Príjmy celého reťazca škrtajú sprostredkovateľské poplatky,” vraví viceprezident služieb dodávateľského reťazca Steve Banker z poradenskej spoločnosti ARC Advisory Group.

“Kentucky je ideálna poloha s osvedčenou pracovnou silou a už rozsiahla lodná doprava a logistika sú základom nášho vzťahu s Amazonom už takmer 20 rokov,” konštatuje guvernér štátu Kentucky Matt Bevin, potešený predpokladom zlepšenia ekonomiky v tejto oblasti.

Minulý mesiac Amazon predpovedal 100 000 nových pracovných miest na plný úväzok po celých Spojených štátoch v polovici roka 2018, a tiež odhalil plány na otvorenie nových skladov v Texase, Marylande a Colorade.