Alžír 12. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Maxpixel)

Hlasovanie v prezidentských voľbách sa začalo vo štvrtok v Alžírsku, kde občania volia nástupcu dlhoročnej hlavy štátu Abdala Azíza Butefliku. Buteflika bol nútený odstúpiť v apríli po sérii protestov

Ilustračné foto

Volebné miestnosti sú otvorené od 08.00 h do 19.00 h SEČ. Výsledky majú byť známe v piatok, uviedla agentúra AFP.

O prezidentský úrad sa uchádza päť kandidátov — bývalí premiéri Alí bin Filís a Abdal Madžíd Tabbún, ktorí viedli vlády za Buteflikovej éry, ako aj dvaja exministri a predseda menšej politickej strany.

Ktorýkoľvek z nich však bude mať podľa AFP v prípade víťazstva ťažkosti s prijatím u voličov, keďže veľa Alžírčanov ich považuje za predstaviteľov mocenského aparátu, ktorý je pri moci drží od 60. rokov.

Volebná účasť má byť podľa AFP nízka a demonštranti ešte v stredu žiadali štátne orgány, aby voľby zrušili.

Na jednom z transparentov, ktoré niesli demonštranti, bolo napísané „Ako môžeme veriť tým, ktorí zradili krajinu a pomohli Buteflikovi?“. Mnohí účastníci protestov boli zatknutí, ďalší utrpeli zrania v zrážkach s bezpečnostnými zložkami.

Protivládne zhromaždenia sa v Alžírsku konajú od polovice februára. Demonštranti tvrdia, že cieľom volieb je udržať pri moci politickú elitu prepojenú s Buteflikom. Ten bol v apríli pod tlakom masových protestov a armády nútený odstúpiť. Buteflika, ktorý bol pri moci od roku 1999, ešte vo februári vyhlásil, že sa bude uchádzať o zvolenie aj na svoje piate funkčné obdobie.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj