Alžír 13. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anis Belghoul)
 
Obyvatelia Alžírska si v piatok v mešitách po celej krajine uctili pamiatku 257 obetí, ktoré zahynuli pri stredajšom páde vojenského lietadla na severe krajiny. Informovala o tom agentúra DPA. Na modlitby za obete vyzval obyvateľov tejto islamskej krajiny prezident Abdal Azíz Buteflika.

Na snímke hasiči a vojaci na mieste pádu vojenského lietadla, ktoré havarovalo krátko po štarte z letiska na vojenskej základni Búfárík na severe Alžírska

Sovietske lietadlo typu Iľjušin-76 zrútilo krátko po štarte z letiska Búfárík v neobývanej poľnohospodárskej zóne, zhruba 25 kilometrov od hlavného mesta Alžír. Zahynulo 257 ľudí vrátane 10-člennej posádky. Väčšina obetí boli vojaci a ich rodinní príslušníci.
“Táto tragédia zjednotila srdcia Alžírčanov a naučila ich, čo znamená bratstvo,” uviedol v mešite v Alžíre minister pre náboženské záležitosti Muhammad Aissa. Príčina nehody stále nie je jasná.
V Alžírsku došlo v posledných rokoch k viacerým pádom lietadiel, ale čo sa týka stredajšej udalosti, pravdepodobne ide o najhoršie letecké nešťastie v histórii tejto severoafrickej krajiny, píše DPA.
Išlo o prvú haváriu alžírskeho vojenského lietadla od februára 2014. Pri havárii vojenského dopravného lietadla na severovýchode Alžírska vtedy zahynulo 77 ľudí, prežil jeden človek. Lietadlo typu C-130 Hercules prepravovalo vojakov a ich rodinných príslušníkov z Tamanrásatu na juhu krajiny do mesta Kusantína (Constantine) pri severovýchodnom pobreží Alžírska. Stroj vrazil do hory Fortas, 50 kilometrov od cieľa cesty.
Doposiaľ najväčšia letecká katastrofa v histórii Alžírska sa odohrala v roku 2003 v južnej časti krajiny. Lietadlo typu Boeing 737 leteckej spoločnosti Air Algeria sa zrútilo krátko po vzlietnutí z letiska v Tamanrásate, pričom zahynulo 102 osôb.
 
Príspevok Alžírčania si v mešitách uctili obete leteckého nešťastia zobrazený najskôr Hlavné správy.