Alzheimerovou chorobou trpia tisíce Slovákov, v Bratislave diskutujú odborníci

Bratislava 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Alzheimerovou chorobou, ktorá sa označuje za epidémiu tretieho tisícročia, trpia aj tisíce Slovákov

V Bratislave sa dnes o problematike koná pod hlavičkou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie stretnutie odborníkov. Konferencia pod záštitou ministerstva zdravotníctva je zameraná na vedecké výzvy v oblasti demencie, prevenčné stratégie či národné plány boja s Alzheimerovou chorobou.

Na snímke vpravo minister zdravotníctva SR Tomáš DruckerNa snímke vpravo minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

“Ministerstvo zdravotníctva má rozpracovanú stratégiu riešenia dlhodobej zdravotnej starostlivosti, v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Keďže pacienti s Alzheimerovou chorobou si vyžadujú dlhodobú starostlivosť, riešenie tejto problematiky bude súčasťou tejto stratégie,” uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Prevencia, skorá diagnostika a liečba demencie, predovšetkým Alzheimerovej choroby, je aj súčasťou slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Cieľom SK PRES je zvýšiť význam prevencie chronických neprenosných ochorení, ktoré sú v Európe zodpovedné za 86 percent všetkých úmrtí. Ovplyvňujú viac ako 80 percent ľudí vo veku nad 65 rokov a predstavujú veľkú výzvu pre zdravotné a sociálne systémy. Okrem Alzheimerovej choroby ide o kardiovaskulárne, onkologické, respiračné ochorenia, a tiež diabetes.

“Alzheimerovu chorobu síce nevieme ešte vyliečiť, no vieme ju liečiť a výrazne spomaliť. Vieme tiež geneticky určiť rizikové faktory, ktoré ju vyvolávajú a urýchľujú. Dobrou správou je aj to, že sa vieme starať o mozog postihnutý touto chorobou. Tak, aby jeho výkonnosť klesala čo najmenej,” povedal jeden z účastníkov podujatia profesor Michal Novák, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vie. Konferenciu otvoril europoslanec Miroslav Mikolášik, medzi prednášajúcimi je aj zástupca Európskej komisie a ďalší zahraniční hostia.

Na Slovensku bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií minulý rok diagnostikovaných 2330 nových prípadov Alzheimerovej choroby. Dohromady v SR trpí týmto ochorením viac ako 10.000 ľudí, z tohto približne 6000 žien a 4000 mužov.

TASR informácie poskytla hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)