Berlín 12. marca 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michael Sohn)

Nemecká politická strana Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa v minuloročných parlamentných voľbách dostala prvýkrát do Bundestagu a dokonca sa stala treťou najsilnejšou stranou, na zasadnutí svojho konventu 3. marca zrušila dovtedy platný zákaz spolupráce s hnutím Pegida (Patriotickí Európania proti islamizácii Západu)

Na snímke predseda krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Jörg Meuthen

Toto rozhodnutie nemôže prekvapovať, pretože obidva subjekty sa zhodujú v mimoriadne významnom bode, a to v odmietaní vítacej politiky kancelárky Angely Merkelovej. Predseda AfD v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko André Poggenburg označil rozhodnutie konventu ako „míľnik” – uviedol nemecký denník DieZeit.
Poggenburg bol v roku 2015 spoluzakladateľom pravicovonacionalistického krídla AfD. Spolkové predsedníctvo strany však v nasledujúcom roku schválilo zákaz spolupráce s hnutím nepriateľským voči cudzincom. Ďalšími uzneseniami bola ustanovená nezlučiteľnosť aj s podobnými regionálnymi odnožami Pegidy (ako sú Thügida, Legida) a so združením Freiheitliche Patriotische Alternative (FPA – Slobodná vlastenecká alternatíva), ktoré bolo založené vo februári 2017. V tom čase ešte bola vedúcou strany Frauke Petryová, avšak po parlamentných voľbách a po nezhodách vo vedení strany prekvapujúco zo strany odišla.
Pre rokovanie konventu bol pripravený návrh (signatárom bol aj A. Poggenburg) na zrušenie zákazu kooperácie s Pegidou. Aj noví predsedovia AfD – Alexander Gauland a Jörg Meuthen – sa vyslovili za zrušenie zákazu, ale podmieňovali ho odstúpením Lutza Bachmanna z vedenia Pegidy. Táto požiadavka sa však nerealizovala a Bachmann vystupoval ako hosť na mnohých podujatiach AfD. Zákaz spolupráce s Pegidou zrušila ako prvá AfD v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko.
V spolkovej krajine Sasko budú krajinské voľby v roku 2019. Podľa terajších prieskumov má AfD šancu získať post predsedu vlády. Podpora prívržencov Pegidy môže byť pritom veľmi významná.
Ivan Lužák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.