Bratislava 28. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Miroslava Siváková)
 
Spomienkové podujatia k 30. výročiu sviečkovej manifestácie, ktoré sa uskutočnili cez víkend v Bratislave mali nakoniec dosť kontroverzný záver, o ktorý sa postaral hlavne prezident Andrej Kiska, keď na poslednú chvíľu odmietol účasť na spomienkovom koncerte s odvolaním sa na to, že na podujatie príde aj dvojice lídrov strany ĽSNS. Organizátori pozvali zástupcov všetkých parlamentných strán a vyhlásili, že im nešlo o žiadne spolitizovanie. K situácii sa vyjhadril aj šéf neparlamentného KDH, Alojz Hlina, ktorý sa akcie zúčastnil, no podotkol, že ak by vedel, že sa tam má stretnúť s Mariánom Kotlebom, účasť by odmietol.

Na snímke novozvolený predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina

“Uctiť si 30. výročie sviečkovej manifestácie som považoval za mimoriadne dôležité,” uviedol Hlina s tým, že si váži organizátorov, ktorí stáli za všetkými sprievodnými akciami od piatka až do nedele.

Sám Hlina absoloval celý nedeľný program. “Ráno sme boli s manželkou na omši v Dóme svätého Martina, na ktorej som si vypočul mimoriadne hodnotnú homíliu arcibiskupa Zvolenského. Zúčastnil som sa konferencie v Primaciálnom paláci a po nej sme kládli spolu s kolegami veniec pri pamätníku sviečkovej manifestácie na Námestí E. Suchoňa. Dostali sme spolu s manželkou pozvánku aj na slávnostný koncert v Redute so začiatkom o 19.00 hodine,” oznámil.
Hlina uviedol, že ak sa dozvedel, že účastníkom má byť aj Marián Kotleba, respektíve ľudia z ĽSNS, začal zvažovať svoju účasť. “Keď mi však ústredná tajomníčka tesne pred začiatkom koncertu potvrdila, že na podujatí M. Kotleba nie je, rozhodli sme sa koncertu zúčastniť,” odôvodňuje rozhodnutie šéf Kresťanských demokratov.
“Mám úctu a rešpekt k dielu, k službe, k poslaniu organizátorov podujatia. Obrovskú úctu. Mám však aj problém. Ja osobne mám naozaj problém byť hosťom na podujatí, na ktorom je pozvaným hosťom aj M. Kotleba. Poprosil som náš sekretariát, aby v budúcnosti potvrdzoval moju účasť iba na takých podujatiach, na ktoré nebudú prizývaní predstavitelia ĽSNS. Mám na to mimoriadne silné dôvody,” uviedol Hlina.
 


Príspevok Alojz Hlina sa kvôli kotlebovcom takmer tiež nezúčastnil spomienkového podujatia k výročiu Sviečkovej manifestácie: “Mám problém” zobrazený najskôr Hlavné správy.