Bratislava 26. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Dlhoročný novinár venujúci sa európskej integrácii Juraj Alner si myslí, že EÚ je životaschopná aj bez Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
Na archívnej snímke Juraj Alner

“EÚ už prežila horšie veci. Teraz prežije hlavne z jedného dôvodu. Je záujmom každého členského štátu, aby prežila, lebo každý si uvedomuje, že sám by v medzinárodnej konkurencii neobstál,” uviedol to počas rozhovoru pre TASR.
Poukázal zároveň na knihu Richarda Coudenhove Kalergiho, v ktorej rozvíjal celý projekt európskej spolupráce. “Písal v nej, že Spojené kráľovstvo nie je súčasťou európskej integrácie. Veľká Británia je svetová veľmoc, nie európska. A mimochodom, v 1946 Winston Churchill povedal to isté. Európa sa musí zjednotiť. Interpretuje sa nesprávne. Nepovedal “my”, povedal “vy Európania”,” vysvetlil.
Zdôraznil, že Británia z Európy neodchádza, odchádza len z niektorých jej štruktúr. “Úzka spolupráca ostane,” dodal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.