Kaktovik 13. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alaska Department of Transportation)
 
Sever Aljašky zasiahlo v nedeľu historicky najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 6,4, ktoré v ten istý deň nasledovalo ešte ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 6,1, uviedla agentúra AP.

Ilustračné foto

Otrasy začali o 6.58 h ráno miestneho času na území nachádzajúceho sa 551 kilometrov severovýchodne od Fairbanks, druhého najväčšieho mesta štátu Aljaška. Podľa americkej geologickej služby USGS bolo hypocentrum (ohnisko zemetrasenia) v hĺbke 9,9 kilometra pod povrchom.
Seizmológ Mike West pre denník Anchorage Daily News povedal, že zemetrasenie bola jednoznačne najsilnejšie v celej zaznamenanej histórii oblasti North Slope. “Toto je veľmi významný úkaz a bude nám trvať nejaký čas, kým ho pochopíme,” uviedol.
Predchádzajúce najsilnejšie zemetrasenie v North Slope v roku 1995 malo magnitúdu 5,2.
Skok z magnitúdy 5,2 na nedeľňajších 6,4 je výrazný, pretože sila otrasov značne rastie so zvyšujúcou sa magnitúdou, povedal West. Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 je 15,8x rozsiahlejšie a 63,1x silnejšie než to s magnitúdou 5,2. “Preto číslo 6,4 mení spôsob, akým rozmýšľame o tomto regióne. Aj keď je ešte priskoro určiť detaily, už dnes môžeme povedať, že vďaka tomuto zemetraseniu prehodnotíme seizmický potenciál danej oblasti,” vyhlásil West.
Neskôr v nedeľu o 1.15 h poobede miestneho času zasiahlo oblasť North Slope ešte ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Epicentrum sa nachádzalo 65 kilometrov juhozápadne od mesta Kaktovik, ktoré má približne 290 obyvateľov, informovala USGS.
Podľa denníka Anchorage Daily News k poškodeniu Aljašského ropovodu neprišlo, hoci spoločnosť Alyeska Pipeline Service potrubie podrobí bezpečnostnej kontrole.
 
Príspevok Aljašku zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie v histórii. Odborníci: “Bude nám trvať, kým to pochopíme” zobrazený najskôr Hlavné správy.