Ženeva 23. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)

Iránska mládež bude svedkom zániku Izraela a americkej civilizácie, vyhlásil v stredu iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. “Vy mladí ľudia by ste mali byť ubezpečení, že budete svedkami zániku nepriateľov ľudstva – zdegenerovanej americkej civilizácie a Izraela,” povedal Chameneí na stretnutí so študentmi, informovala vo štvrtok agentúra Reuters. Ajatolláh k svojmu komentáru nepridal nijaké ďalšie detaily

Na snímke najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí

Napätie medzi Iránom a Spojenými štátmi vzrástlo po tom, ako Washington vyslal na Blízky východ ďalšie vojenské sily, a to vrátane lietadlovej lode, strategických bombardérov B-52 a raketových systémov Patriot. Išlo o varovanie adresované Iránu, aby neohrozoval amerických vojakov a záujmy USA v danom regióne.

Chameneí minulý týždeň vyhlásil, že k vojne medzi Iránom a USA nedôjde. Ajatolláh sa zároveň vo svojich stredajších komentároch dištancoval od jadrovej dohody z roku 2015. “Spôsob, akým bola dosiahnutá, vo mne nevzbudilo mnoho dôvery. Opakovane sme upozorňovali prezidenta i ministra zahraničných vecí,” uviedol.

Iránsky prezident Hasan Rúhání a šéf iránskej diplomacie Mohammad Džavád Zaríf boli hlavnými zástancami jadrovej dohody v rámci politického systému islamskej republiky.

Americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody minulý rok a opätovne zaviedol voči Iránu sankcie, tvrdiac, že dohoda neriešila program vývoja balistických striel Iránu a jeho “zhubný” vplyv v blízkovýchodnom regióne.

Teherán pred dvoma týždňami upovedomil zvyšných signatárov dohody – Britániu, Čínu, Francúzsko, Nemecko a Rusko -, že pozastaví niektoré záväzky vyplývajúce z dohody.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj