Aleppo 16. decembra 2016 (HSP/breitbart/Foto:TASR/AP-TASR/AP-Hassan Ammar)

Približne 40 000 kresťanov v Aleppe podľa istej charitatívnej skupiny nie je medzi tými obyvateľmi, ktoré podľa nepotvrdených zdrojov viacerých maistreamových médií “tŕpnu” pre dobytie mesta Ruskom a Iránom podporovaným režimom “diktátora” Bašára Asada. Naopak, obávajú sa návratu rebelov, najmä džihádistickej skupiny Jaish Al Fatah ako pobočky sýrskej al-Kájdy, predtým známej pod menom Front an-Nusrat 

Ilustračné fotoIlustračné foto

Jaish Al Fatah sa “silne angažovala” v bojoch o Aleppo a prenasledovala kresťanov v meste, tvrdí charitatívna skupina Barnabas Fund. Podľa nej teraz kresťania čelia novým obavám, že “islamskí rebeli znovu získajú stratené územia a oni sa stanú terčom útokov kvôli svojej viere a podpore sýrskej vlády”.

Kresťania a moslimovia žili na Blízkom východe navzájom v mieri po stovky rokov. No islamistické teroristické skupiny v súčasnosti nútia kresťanov zanechať svoju vieru, konvertovať alebo zaplatiť daň za podrobenie.

“Je to ako návrat späť o 1000 rokov k barbarstvu, keď kresťania žili v útlaku. Myslím, že máme do činenia so skupinou, pri ktorej aj nacizmus bledne a myslím, že stratili všetku úctu k ľudskému životu,” vysvetľuje Patrick Sookhdeo, ktorý založil Barnabas Fund v roku 2015.”Ukrižovaním týchto ľudí podávajú o tom správu a používajú také formy zabíjania, ktoré sú podľa ich názoru schválené právom šaría. To, čo robia, je pre nich úplne normálne a nenachádzajú v tom problém. Náboženské ospravedlnenie je skutočne desivé.”

“Čelíme teroristickým akciám po celej Sýrii,” vravel zo sýrskej Rakky pre Fox News ešte v máji reverend Ibrahim Nseir, pastor Národnej evanjelickej synody Sýrie a Libanonu a presbyteriánskej cirkvi v Aleppe. “Ničia naše kostoly, zabíjajú a unášajú kresťanov, kradnú naše domovy a naše obchody.”

Pripomína, že Irak a Sýria sú kolískami ľudskej civilizácie a kresťanskej viery. “V roku 1920, kresťania – prevažne gréckej katolíckej a gréckej ortodoxnej viery – tvorili takmer tretinu sýrskeho obyvateľstva. V čase, keď vypukla občianska vojna v roku 2011, bolo kresťanov v Sýrii len 2,2 milióna, teda menej ako 10 % obyvateľstva. Odborníci teraz odhadujú, že kresťania už tvoria menej ako 5 % populácie.”