Praha 12. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 
Voliči si musia dávať pozor na to, či politici hovoria pravdu a fašisti sa môžu dostať k moci aj pomocou demokracie. K svojej novej knihe Fašizmus: Varovanie, ktorá vyšla na jeseň aj v češtine, to v pondelok v Prahe povedala bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová

Na snímke Madeleine Albrightová

“Písala som tú knihu ako varovanie. Som optimista, ktorý si robí veľké starosti,” oznámila politička narodená v Prahe.
Na adresu súdobých autoritárskych politikov povedala, že šéf Kremľa Vladimir Putin ako bývalý dôstojník KGB vie dobre hrať aj so slabými kartami s cieľom oslabiť NATO a Európsku úniu, ale aj na Blízkom východe, zatiaľ čo Amerika hrá zle silnými kartami.
Venezuelský exprezident Hugo Chávez mal pri nástupe podľa nej dobré nápady, ako využiť ropné bohatstvo v prospech ľudí, ale na svoje sľuby zabudol a stal sa diktátorom.
Ten súčasný, Nicolás Maduro, nemal dobrú politiku od začiatku, súdi Albrightová.
V európskej politike exministerka považuje za dôležité udržať Poľsko a Maďarsko v skupine V4 a na tejto platforme diskutovať o demokratických hodnotách.
Demokracia je vláda väčšiny s právami menšiny,” povedala Albrightová, ktorú cituje portál Novinky.cz.
 
Príspevok Albrightová: Demokracia je vláda väčšiny s právami menšiny. Putin vie dobre hrať aj so slabými kartami, Amerika hrá zle silnými zobrazený najskôr Hlavné správy.