Tirana 9. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Giannis Papanikos)
 
Albánsko vyhostilo 52 občanov Grécka, ktorých obvinilo z extrémneho správania sa na pohrebe. S odvolaním sa na piatkové komuniké, ktoré v Tirane zverejnil albánsky rezort vnútra, o tom informovali tlačové agentúry AP a MTI

Ilustračné foto

K extrémnym prejavom vyhostených malo prísť na štvrtkovom pohrebe muža s dvojakým grécko-albánskym občianstvom, ktorý zaplatil životom za prestrelku s policajtmi v albánskej obci Bularat obývanej zväčša gréckou komunitou z 28. októbra. Muž predtým pri príležitosti gréckeho štátneho sviatku začal strieľať z kalašnikova do vzduchu a neprestal s tým ani po výzve albánskych policajtov, aby napokon obrátil zbraň proti nim.
Na pohreb prišli stovky Grékov, ktorí mali v rukách štátne vlajky a skandovali protialbánske heslá, ba na istý čas zablokovali aj cestu.
Prípad z obce Bularat vyvolal už skôr protialbánske nálady v Grécku, kde došlo v Aténach i meste Solún k podpaľačským útokom na viacero albánskych obchodných prevádzok, ale aj cestovnú kanceláriu, v hlavnom meste Grécka i k podpáleniu albánskej vlajky.
Grécko predtým vyzvalo Tiranu, aby kauzu prešetrila.
Na albánske ministerstvo zahraničných vecí v Tirane si následne predvolali veľvyslankyňu Grécka Eleni Suraniovú.
 
Príspevok Albánsko vyhostilo 52 Grékov za “extrémne” správanie sa na pohrebe zobrazený najskôr Hlavné správy.