Skopje 8. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)

Tri politické strany združujúce etnických Albáncov v Macedónsku v sobotu odobrili spoločnú platformu, ktorou žiadajú väčší podiel na rozhodovaní o záležitostiach krajiny. Výmenou za to má byť ich prísľub podporiť vznikajúcu koaličnú vládu

Etnickí AlbánciEtnickí Albánci

Schválenou platformou tri strany etnických Albáncov žiadajú, aby ústava definovala Macedónsko ako krajinu, kde albánčina a macedónčina budú mať postavenie oficiálnych jazykov.

Žiadajú tiež, aby parlament prijal rezolúciu, v ktorej odsúdi perzekúcie albánskej menšiny, najmä v rokoch 1912-1956. Chcú aj rovnosť, pokiaľ ide o obsadzovanie funkcií v armáde, bezpečnostných zložkách, tajných službách a justícii, ako aj zastúpenie na rokovaniach s Gréckom týkajúcich sa sporu o názov krajiny.

Albánske politické strany v Macedónsku tiež chcú zriadenie úradu špeciálneho prokurátora, aby prešetril podozrenia z korupcie a obvinenia, ktoré viedli k predčasným voľbám ako nástroju na riešenie politickej krízy v krajine.

Etnickí Albánci tvoria štvrtinu z 2,1 milióna obyvateľov Macedónska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.