Jeruzalem 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Panarabská spravodajská televízia al-Džazíra dnes odsúdila izraelské rozhodnutie uzavrieť jej pobočku v Jeruzaleme. Označila toto opatrenie za “nedemokratické” a pohrozila právnymi krokmi
Izrael v nedeľu oznámil, že akreditácie zamestnancov katarskej televízie budú zrušené, čím im prakticky znemožní pracovať v krajine. Vláda tiež požiadala káblových operátorov, aby prestali šíriť vysielanie al-Džazíry v angličtine a arabčine, s čím súhlasili.

Al-Džazí
Ilustračné foto

ra v kritickej reakcii poznamenala, že toto rozhodnutie sa zrodilo v krajine, ktorá sa vyhlasuje za “jediný demokratický štát na Blízkom východe”.
Izrael sa týmto krokom pridal k štyrom arabským krajinám – Saudskej Arábii, Egyptu, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátom, ktoré blokujú vysielanie al-Džazíry a kritizujú Katar za podporu extrémistov.
Izraelský minister telekomunikácií Ajúb Kará tvrdí, že al-Džazíru využívajú militantné skupiny na “podnecovanie” násilia a stanicu obvinil z “podpory terorizmu”.
“V poslednom čase takmer všetky krajiny v našom regióne zistili, že al-Džazíra podporuje terorizmus, podporuje náboženskú radikalizáciu. A keď vidíme, že všetky tieto krajiny uznali ako fakt, že al-Džazíra je nástrojom islamského štátu, Hamasu, Hizballáhu a Iránu a my sme jediní, kto to nedokázal, potom niečo nie je v poriadku,” citovala izraelského ministra agentúra AP.
Zatvorenie jeruzalemskej pobočky al-Džazíry prisľúbil nedávno aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Televíziu obvinil z podnecovania násilia počas napätej situácie ohľadne Chrámovej hory v Jeruzaleme.
Al-Džazíra uvedené obvinenia odmieta a tvrdí, že je nezávislá.