Bratislava 23. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Prezident Kiska, ktorý bol odjakživa jasne na strane opozície, vymenoval bez veľkých okolkov rekonštruovanú vládu a dokonca prikázal úderke Slušnosť-jugend, aby okamžite zrušila piatkové predstavenie. Čím to je?

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Mnohí sa pýtajú: čo spôsobilo, že je zrazu taký zmierlivý? Jeho prívrženci a prívrženci opozície – nemyslím skutočnej národnooslobodzovacej, ale tej kabaretne-parlamentnej zo strán SaS, OľaNO/NOVA a SME Rodina – sa už tešili, že novú vládu nevymenuje a budú predčasné voľby, v ktorých sa konečne dostanú k moci a nastolia na Slovensku definitívny koniec korupcie, chudoby a nespravodlivosti.
Namiesto toho, prezident Kiska v podstate veľmi rýchlo vymenoval novú vládu a prikázal nekrofilnému divadelnému spolku z námestia, aby nateraz ukončil svoje aktivity. Pravda, aby pred svojou stranou publika celkom nestratil tvár, musel urobiť aspoň pro-forma obštrukciu a prvý pokus Pellegrinimu neuznal. Prešlo však iba 24 hodín a rekonštruovaná vláda bola na svete.
Áno, v zmysle svojich povinností, vyplývajúcich mu z ústavy, musel to urobiť. Ale ak doposiaľ bol jednoznačne na strane tých, ktorí situáciu dramatizovali, prečo im nedoprial nejaký čas na to, aby ronili ešte väčšie slzy na hrobe, a ten guláš z kostí dvoch ľudí poriadne dovarili? Veď bolo treba kúpiť iba štyroch poslancov! Pripomeňme si, čo povedal poslanec Matovič pred týždňom: „To, čo títo ľudia (SMER-SD) nakradli, to sú miliardy eur. Za to si kúpia svedomie skoro každého v parlamente.“ Keď také niečo povie poslanec Národnej rady, tak to predsa musí byť pravda. No a tak sa v mene verejnosti a novinárskej obce pýtam: nestálo by to za to, obetovať v záujme štátu a demokracie pár miliónov a kúpiť štyroch poslancov, keď výsledkom by bola konečne demokracia, sloboda a vyšetrená vražda dvoch ľudí?
Pánovi prezidentovi iste netreba vysvetľovať, aké rôzne možnosti ako naťahovať čas existujú: mohol si vyžiadať pár týždňov na preštudovanie Vajanského zobraných spisov, zaseknúť sa vo výťahu v Prezidentskom paláci, odletieť na neodkladnú služobnú cestu do Burundi alebo iným spôsobom ochorieť. Veď by tým nič neriskoval, najmä ak tvrdí, že už kandidovať nebude. Ale on sa rozhodol veľmi rýchlo vymenovať vládu. Je to náhoda?
Kto a prečo sa tak ponáhľa? Možností je veľa a iste prídete aj na iné, než tie, ktoré napadli mne. Jednou z nich je napríklad to, že má nejaké maslo na svojej pomazanej podnikateľskej hlave a bývalý premiér mu naznačil, že by mu vedel spríjemniť jeho dobrý anjelský dôchodok, ak nebude konať tak, ako ústava káže. Prípadne, že Gašparovi vyšetrovatelia majú v talóne zaujímavé informácie o vražde dvoch ľudí, ktorých zverejnenie by niekoho nepotešilo.
Inou, tzv. konšpiračnou, ale o to realistickejšou možnosťou je, že slovenský politický bábkoherecký spolok ako celok dostal z vyšších miest príkaz, aby zahral také predstavenie, ktorého výsledkom bude, že ľudia príliš nebudú protestovať voči agende, ktorá sa má realizovať celoeurópsky.
Alebo že by aj prezident Kiska pochopil, čoho sa môžu jeho deti dožiť, ak aj jeho zásluhou sa táto krajina zamotá do svinstva ako Dublin 4?
Alebo sa nebodaj aj on zľakol naozaj príšernej predstavy, že Matovič bude premiérom, Nicholsonová ministerkou zahraničia a Galko ministrom vnútra?
Alebo sa naopak ukázalo, že Sulík s Matovičom by boli ešte väčším problémom pre totálne otvorenie hraníc radostiam a obohateniam multikulturalizmu, než Lajčákovci a Pellegriniovci?
Nie je to práve Kiska a jeho priatelia, kto sa tak veľmi začal ponáhľať, aby už nová vláda bez Fica a Kaliňáka, ale zato s ľuďmi ako Drucker konečne začala robiť, čo treba?
Nasledujúce týždne nám dajú odpoveď.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Aký obchod je za tým, že sa Kiska tak poponáhľal? zobrazený najskôr Hlavné správy.