Slovensko 30. marca 2017 (HSP/Foto: FB)

 

Téma zrušenia Mečiarových amnestií aktuálne zatlačila do úzadia takmer všetky problémy, ktorým musí Slovensko čeliť. Návrh na zrušenie tentokrát podal poslanec Ján Budaj (OĽaNO). Následne svoj vlastný návrh postupu zrušenia amnestií podala aj koalícia. Do kauzy sa tiež zapojila organizácia Via Iuris, ktorá vyzývala ľudí, aby svojim podpisom podporili petíciu s názvom “Som za!”. Petíciu podporilo aj 263 známych osobností.

Na snímke Vladimír Palko

Svoju podporu zrušeniu amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara verejne vyjadril aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Pre Hlavné správy okrem iného vysvetlil či podľa neho premiér Robert Fico dotiahne túto kauzu do konca a skutočne dôjde k zrušeniu amnestie a následnému potrestaniu vinníkov zavlečenia prezidentovho syna a smrti Roberta Remiáša.

 

Prečo podľa vás Robert Fico dlhé roky tvrdil, že amnestia je nezrušiteľná, no teraz sa to rozhodol razantne a rýchlo vyriešiť?

Domnievam sa, že od volieb roku 1998 už rátal so založením svojej politickej strany, zároveň cítil, že Vladimír Mečiar bude politicky končiť, a tak chcel postupne preberať jeho voličov. Vtedy sa práve začali riešiť Mečiarove amnestie a Robert Fico sa v spore o to, ako to urobiť, postavil na Mečiarovu stranu a v tejto veci bol na jeho strane až doteraz. V týchto týždňoch však mediálny tlak na zrušenie amnestií veľmi narástol, je to veľká mediálna téma, a väčšina voličov všetkých strán, vrátane Ficovho Smeru, je toho názoru, že amnestie treba zrušiť.

Fico vždy citlivo vníma nálady voličov a tak urobil názorový premet. Okrem toho mu hrozilo, že historicky on zostane tým, kto zabránil vyšetreniu niektorých ťažkých zločinov. Aby to pre neho nevyznelo ponižujúco, tak sa chce aspoň postaviť do čela procesu zrušenia. Je to len snaha zmenšiť svoju porážku. Zmena názoru po takmer dvadsiatich rokoch odmietania zrušenia je totiž istou porážkou.

Aký je váš názor na koaličný návrh zrušenia amnestie? Myslí to podľa vás koalícia skutočne vážne, alebo sa spolieha, že Ústavný súd všetko zruší?

Koaličný návrh je len zahmlením potrebného jasného postupu. Koaličný návrh ruší amnestie, zároveň však možnosťou preskúmania Ústavným súdom oprávnenosť zrušenia spochybňuje. To je smiešne. Ale ako hovorím, ten návrh je daňou za premiérovu pýchu a neschopnosť priznať si chybu.

Stotožňujete sa viac s vládnym návrhom alebo návrhom poslanca Jána Budaja?

Som autorom myšlienky, že amnestie treba zrušiť ústavným zákonom. V decembri 1999 som to navrhol ministrovi spravodlivosti Čarnogurskému a na jeho ministerstve bol vtedy návrh zákona vypracovaný. Od roku 2000 až do dnešných dní sa teda rôznymi skupinami poslancov predkladá ten istý text ústavného zákona, akurát sa trochu za tie roky v detailoch pozmenila dôvodová správa. Pri prvých piatich pokusoch v rokoch 2000 až 2009 som štyrikrát osobne odôvodňoval návrh zákona v parlamente ako predkladateľ. Takže áno, keďže Budajov návrh je totožný s naším návrhom, podporujem návrh poslanca Budaja.

Súhlasíte so skráteným legislatívnym konaním, ako to odhlasovala koalícia?

Debata o skrátení legislatívneho konania ma necháva chladným. Neviem, aké sú argumenty za a proti skrátenému konaniu.

Čo si myslíte o návrhu opozície zrušiť premlčacie lehoty?

Detaily návrhu nepoznám, a preto sa k nemu definitívne nevyjadrím. Rozumiem však dôvodom, ktoré opozíciu vedú k takému návrhu. Od kauzy zavlečenia prezidentovho syna uplynulo už vyše dvadsaťjeden rokov, ale to neznamená, že dvadsaťročná premlčacia lehota už uplynula. Do premlčacej lehoty sa nezaratúva napríklad obdobie, kedy bežalo trestné stíhanie, čo bolo niekoľko rokov. Lehota teda ešte neuplynula. Mohla však uplynúť pre niektorých menej významných páchateľov. Páchatelia zavlečenia, podľa všetkého sa jednalo o viac ako desiatku osôb, nemusia byť stíhaní podľa tých istých paragrafov a písmen trestného zákona. Preto u niektorých by mohla byť premlčacia doba kratšia, čiže už by bola uplynutá.

Okrem toho som sa stretol i s právnym názorom, že amnestie počas ich platnosti od udelenia až po zrušenie, treba považovať za právnu prekážku trestného stíhania v zmysle trestného kódexu, ktorej trvanie sa tiež nezaratúva do premlčacej lehoty. To by znamenalo, že z premlčacej lehoty ešte neuplynulo takmer nič. Chápem, že opozícia by rada vniesla do veci jasno.

Aký dopad by podľa vás malo zrušenie milosti pre samotného Michala Kováča ml.?

Neviem, aký by to malo mať dopad. Na Slovensku žiadne stíhanie jeho osoby nebežalo, ani za vlády Vladimíra Mečiara, a otec mu udelil amnestiu preto, aby mohol vycestovať do Nemecka a tam sa obhájiť. Kováčovu amnestiu synovi však používali odporcovia Mečiarových amnestií na určité zahmlievanie. Spomínam si, že keď som pred mnohými rokmi od parlamentného rečníckeho pultu predkladal návrh ústavného zákona a poslanci za HZDS sa pýtali, čo s Kováčovou amnestiou, navrhoval som im toto: V druhom čítaní zákona navrhnite doplniť v zákone o zrušení Mečiarových amnestií ešte zrušenie Kováčovej amnestie a ja tento váš návrh podporím. Bolo by sa jednalo iba o niekoľko slov. Ale oni to nikdy neurobili.

Myslíte si teda, že premiér Robert Fico dotiahne túto kauzu do konca a skutočne dôjde k zrušeniu amnestie a následnému potrestaniu vinníkov zavlečenia prezidentovho syna a smrti Roberta Remiáša?

Ako som už uviedol, nemám istotu, že koaličný návrh povedie k zrušeniu amnestií. Ak sa tak však stane, potom by nič nemalo brániť vyšetreniu kauzy zavlečenia na súde. Prípravná časť trestného konania bola úspešne uzavretá podaním obžaloby už v roku 2000. Či to povedie aj k úspešnému vyšetreniu vraždy Roberta Remiáša, to môže byť trochu komplikovanejšie. Podľa môjho názoru však vyšetrenie vraždy je možné len cez vyšetrenie zavlečenia na súde.