Praha 6. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Rumunský úrad na ochranu hospodárskej súťaže vyjadril obavy z dominantnej pozície skupiny Penta na rumunskom trhu s lekárňami. Skupina vlani prostredníctvom svojej siete Dr. Max oznámila rozsiahlu akvizíciu tamojšieho reťazca A&D Pharma, ktorú ale musí schváliť rumunská Rada pre hospodársku súťaž.

Ilustračné foto

Tá teraz podmieňuje schválenie akvizície ústupkami zo strany Penty, uviedol server e15.cz. Výsledkom môže byť predaj časti expozície finančnej skupiny v dvoch veľkých rumunských mestách.
“Analýza vyústila do určitých obáv, čo sa týka dôsledkov hospodárskej koncentrácie na maloobchodný trh farmaceutických výrobkov. S cieľom ich odstránenia navrhuje spoločnosť Glebi zo skupiny Penta predaj 18 lekární prevádzkovaných pod značkou Arta,” uviedla tento týždeň v rámci schvaľovacieho procesu akvizície Penty vo svojej správe Rada pre hospodársku súťaž. Obria akvizícia tak zatiaľ nemá zelenú a návrh Penty je podľa úradu v súčasnosti predmetom verejného pripomienkového konania.
Penta sa k svojim aktivitám na rumunskom trhu vyjadrovať nechce. “Až do konečného rozhodnutia protimonopolného úradu nebudeme svoje rumunské aktivity komentovať,” povedal hovorca skupiny Penta Ivo Mravinac.
A&D Pharma vlastní v Rumunsku sieť 600 lekární Sensiblu a Punkt, ako aj veľkoobchodnú firmu Mediplus. Po schválení akvizície by tak mal Dr. Max v Rumunsku vyše 630 lekární, keďže v lete minulého roka Penta kúpila 31 lekární pod značkou Arta, a stal by sa jednotkou na tamojšom trhu.
 
Príspevok Akvizícia lekární Pentou v Rumunsku ešte nemá zelenú, regulátor žiada ústupky zobrazený najskôr Hlavné správy.