Štokholm 20. marca 2019 (HSP/Foto:Twitter-Greta Thunberg)
 
Počas pár mesiacov sa stala najznámejšou protagonistkou proti zmenám klímy. Na základe jej aktivity v piatok 15. marca štrajkovali tisíce školákov po celom svete. Šestnásťročná švédska aktivistka Greta Thunbergová pritom podľa niektorých “káže vodu a víno pije”. Dôkazom je aj fotografia, na ktorej je obklopená plastovými produktmi, ktorú sama zverejnila

Na snímke švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová

Na konci januára totiž mladá študentka zdieľala na sociálnych sieťach fotografiu, na ktorej sa stravuje vo vlaku na ceste do Dánska. Obed bol však zabalený do plastového obalu, na čo ľudia patrične poukázali, informuje portál tyden.cz.
Plastové krabičky, obaly, lyžica, chlieb zabalený v plastovom vrecku … “takto by sa nemala prezentovať aktivistka, ktorá “celému svetu” vyčíta, že nešetrí Zem a nechráni jej klímu,” sťažujú sa ľudia na internete.
Našli sa aj takí, ktorí sa mladej aktivistky zastali. Podľa nich, dievča nemalo vo vlaku veľa možností objednať si jedlo nezabalené do plastov. “Plasty sú bohužiaľ proste všade.” Naopak, chvália ju za to, že si objednala vegánske jedlo.
Thunbergová si získala celosvetovú pozornosť prvýkrát v auguste minulého roka, keď sama so svojím transparentom protestovala v čase školského vyučovania pred švédskym parlamentom.
Následne tiež vzbudila pozornosť svojim prejavom počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.
Dňa 15. marca vyšli podľa jej vzoru do ulíc tisícky detí po celom svete. Hlavným cieľom štrajku bolo zvýšiť povedomie o rastúcich hrozbách klimatických zmien a snáh vyzvať vlády aby vyhlásili klimatickú krízu. K protestu sa pripojili aj slovenskí žiaci.
Jedného zo štrajkov pred Buckinghamským palácom sa zúčastnil aj Čech Vojtěch Macháček. Tomu sa podarilo vyfotografovať historickú fontánu, v ktorej bola zakalená voda plná plastových pohárov, obalov a transparentov. Paradoxne práve s nápismi volajúci po “Zmene systému, nie klímy”. (viac v článku).

 
Príspevok Aktivistka za zmenu klímy čelí kritike: Plasty, plasty, plasty … pochvalu si zaslúži za vegánske jedlo, aj keď v plastoch zobrazený najskôr Hlavné správy.