Viedeň 18. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Rakúski aktivisti vyzývajú úrady, aby dali z priečelia budovy viedenskej radnice odstrániť málo spomínaný balkón, z ktorého rečnil Adolf Hitler. K prejavu došlo 9. apríla 1938, pričom nacistický vodca stál na špeciálne skonštruovanom drevenom balkóne, ktorý neskôr na jeho počesť nahradili stálym, kamenným

Ilustračné foto

Na pôvod tohto balkóna sa medzičasom zväčša zabudlo, avšak skupina aktivistov s názvom “Výpadok pamäte” sa teraz usiluje, aby bol tento architektonický prvok z radničnej budovy odstránený pri príležitosti 100. výročia vyhlásenia prvej rakúskej republiky a zároveň 80. výročia anšlusu, teda anexie Rakúska nacistickým Nemeckom.
Aktivisti zároveň navrhujú, aby sa pred rozobratím inkriminovaného balkóna z neho predniesol “mierový prejav” 12. novembra, presne 100 rokov po vyhlásení Nemeckého Rakúska.
Vedúca kultúrna činiteľka Viedne Veronica Kaupová-Haslerová diskusiu o danej otázke privítala, ale uprednostňuje, aby balkón zostal na svojom mieste s tým, že sa lepšie vysvetlí jeho história, informovala v stredu agentúra APA.
Eva Blimlingerová, šéfka komisie zodpovednej za výskum a vrátenie majetku odcudzeného nacistami, pre denník Kurier vyhlásila: “Tento balkón je – ako toľko iného, čo pochádza z národného socializmu – súčasťou našich dejín.”
Anšlus v roku 1938 privítala veľká časť rakúskej verejnosti. Krátko nato mal Hitler 15. marca známy prejav z iného viedenského balkóna – z cisárskeho paláca Hofburg. Oba prejavy prilákali obrovské masy ľudí.
 
Príspevok Aktivisti žiadajú odstránenie “Hitlerovho balkóna” z viedenskej radnice zobrazený najskôr Hlavné správy.