Brusel 13. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
 

Európsky parlament potvrdil nový zákon o autorskom práve, ktorý aktivisti označili za katastrofu pre internet, informuje The Independent.

Ilustračné foto

Poslanci Európskeho parlamentu hlasovali za prijatie rozporuplných článkov 11 a 13. Článok 13 zaväzuje technologické platformy k filtrácii celého obsahu a k jeho kontrole, aby neboli porušované autorské práva.
Aktivisti sú si istí, že kvôli novému zákonu môžu zo siete zmiznúť všetky memy a paródie, ktoré sú urobené na základe snímkov obrazovky z filmov alebo fotografických bánk. Je to spojené s tým, že algoritmy si budú pliesť vtipy so skutočným porušením autorských práv.
Podľa nemeckej poslankyne Európskeho parlamentu Julie Redy, ktorá aktívne vystupovala proti prijatiu nových opatrení, budú následky zákona pre internet katastrofické.
„Všetko, čo chcete zverejniť, musí byť schválené týmito filtrami. Úplne legálny obsah, ako sú paródie a memy, bude na muške,” napísala politička na Twitteri.
Článok 11 zavádza takzvanú daň za spojenie. To znamená, že spoločnosti ako Google a Facebook môžu donútiť médiá, aby platili za použitie ich nadpisov na webe vyhľadávača a sociálnej siete.
Poprvýkrát sa o novom zákone Európskej únie o autorskom práve začalo hovoriť na začiatku júna tohto roku. Vtedy poslanci návrh odmietli, ale poslali zákon na preskúmanie. Obnovená verzia návrhu zákona oslobodila malé platformy od povinnosti zavedenia filtrov pre obsah, veľké technologické spoločnosti však budú musieť filtrovať celý zverejňovaný obsah.
 

Príspevok Aktivisti predpovedajú internetu globálnu katastrofu zobrazený najskôr Hlavné správy.