Moskva 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)
 
Na zaplatenie pokuty odsúdil v utorok súd v Petrohrade aktivistu, ktorý vypustil v miestnom parlamente potkany na protest proti nečinnosti mestskej samosprávy. Informovala o tom agentúra AFP

Ilustračné foto

Ilia Mochov (23) bol podľa tlačového oddelenia miestneho súdu odsúdený na zaplatenie pokuty vo výške 10.000 rubľov (132 eur) za “narušenie pravidiel verejného zasadnutia”.
Ešte minulý mesiac prišiel Mochov na zasadnutie petrohradského parlamentu s dvoma potkanmi v kartónovej škatuli. Na videu, ktoré mladý aktivista neskôr zverejnil na stránke YouTube, je vidieť, ako vypúšťa hlodavce zo škatule a tie sa následne rozbehnú po chodbe parlamentu. Pre médiá Mochov uviedol, že jeho čin bol zamýšľaný ako forma obžaloby pre politikov, “ktorí nerobia nič pre obyvateľov mesta”.
Pertohradčania, žijúci v druhom najväčšom ruskom meste, sa podľa agentúry už dlhodobo sťažujú na nevyhovujúce životné podmienky.
Petrohrad je pritom rodiskom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý po svojom nástupe k moci dosadil na mnohé popredné pozície v štáte práve ľudí z Petrohradu. Stalo sa tak na úkor tzv. rodiny, ktorá mala dominantné postavenie v štáte počas vlády Borisa Jeľcina a pochádzala prevažne z Moskvy.
Ako uviedli miestne médiá, potkany vypustené v parlamente sa nepodarilo nájsť.
 
Príspevok Aktivista vypustil v miestnom parlamente v Petrohrade potkany, musí uhradiť pokutu zobrazený najskôr Hlavné správy.