Praha 13. januára 2016 (HSP/WP/Foto: TASR/AP)

“Je proti západným sankciám voči Rusku a nedávno mal telefonát od novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa s pozvánkou do Bieleho domu v apríli. Tvrdí, že nič také ako “umiernený moslim” neexistuje, nenávidí “politickú korektnosť” a nevylučuje možnosť, že americká ambasáda tajne organizovala protestné akcie proti nemu”, píše sa v úvode bombastického článku vo Washington Post, ktorý zároveň prináša interview so Zemanom. Ukazuje sa, že Zemanove názory sú nevídanou perlou aj pre západné médiá a článok sa netají tým, že nesie punc exkluzivity, keď sa tituluje názvom: “Spoznajte proruského, antimoslimského, európskeho lídra, ktorého pozvali do Trumpovho Bieleho domu”. Prinášame vám preklad tohto poučného interview, ktoré znova raz obohatilo jedného novinára…

Na snímke český prezident Miloš ZemanNa snímke český prezident Miloš Zeman

Už ste stihli byť pozvaní novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom do Bieleho domu. Ako k tomu došlo?

Bol som jedinou európskou hlavou štátu, ktorá otvorene pred voľbami podporovala Trumpa. Zdôrazňujem, že to bolo pred tým, pretože neskôr sa objavili politici, ktorí zrazu po voľbách obdivovali Trumpa, ale keď odvaha je len lacná… Aké sú moje dôvody, moje argumenty na takúto verejnú podporu? Po prvé, je to jeho odvaha. Politici by mali byť odvážni a nemali by zaháľať… a on má odvahu. Po druhé, je v podobnej pozícii (ako ja) v boji proti islamskému terorizmu a nelegálnej migrácii. A po tretie, poznáte pojem politická korektnosť, tak ja vám dám len jediný príklad. Politická korektnosť je hovoriť o “medzinárodnom terorizme”. Odvahou je povedať, že sa jedná o “islamský terorizmus”. Preto bude pre mňa potešením stretnúť sa s Donaldom Trumpom v Bielom dome.

Kedy sa tam chystáte?

V druhej polovici apríla.

Volal vám sám Donald Trump?

Volal mi Donald Trump.

Osobne?

Priamou linkou. Bol to súkromný rozhovor. Povedal mi, že pozná Českú republiku, pretože jeho bývalá manželka je rodená Češka. A preto tiež povedal, že Česká republika je prekrásna krajina. A ja som s ním súhlasil.

Prečo ste takého pozvanie nikdy nedostali od Baracka Obamu?

Nesúhlasím s jeho postojom voči Izraelu… Nemám rád akékoľvek zaváhanie v tejto oblasti. A taktiež, čo sa týka situácie na Strednom Východe. Obamova politika prakticky zničila celú štruktúru a krajiny Stredného Východu.

Hovorí sa o vás, že ste pro-ruský. Ste? Podporujete koniec sankcií Západu voči Rusku?

Toto je štandardný slogan mojich oponentov. Viete vôbec, prečo som proti sankciám? Pretože reprezentujú stratégiu strát na oboch strán. Keďže som proti sankciám, hovoria o mne, že som pro-ruský. To je všetko.

Takže to nie je pravda? Nie ste pro-ruský?

Nie som financovaný Ruskom. Žiadna vodka z Ruska, žiadne peniaze z Ruska… Oni dokonca tvrdia, že som Rusmi platený, ale v skutočnosti ja som agentom iba Česka, Českej republiky.

Jeden z vašich top-poradcov, Martin Nejedlý, bol bývalým partnerom Lukoil, ruského ropného gigantu v rámci českej sesterskej spoločnosti. Lukoil dokonca zaplatil obrovskú pokutu za Nejedlého spoločnosť po tom, čo jeho neúspešnej dohode o palivách

Možno áno. Je to problém spoločnosti Lukoil. Nie môj problém.

Nepodložená správa z pro-kremeľskej webstránky hovorí o tom, že americká ambasáda v Prahe stála v roku 2014 za protestmi proti vám počas 25. výročia Zamatovej revolúcie. Veríte tomu?

Neviem.

Takže si myslíte, že je to možné?

Všetko je možné.

V roku 2016 české tajné služby vydali správu, v ktorej sa píše, že Rusi prenikli do českých médií, aby šírili propagandu a falošné správy. Súhlasíte s ich výstupom?

Ak vy máte istý pohľad, napríklad, Rusi majú nejaký pohľad a chcete to verejne formulovať v médiách, predsa nejde o dezinformáciu. Nie je to propaganda. Zoberte si napríklad politické strany. Tie si menia argumenty, niekedy aj politické slogany. Beriem to ako normálnu situáciu, pretože ja verím v zdravý úsudok občanov v Českej republike ako aj v Amerike. A navyše, nemám rád novinárov. Pretože tí chápu svoj pohľad ako čosi nadradené nad pohľady zvyšku populácie. Preto ak majú aj oni nejaký pohľad, tak prosím, nechajte nás, nech diskutujeme. Ale títo deklarujú svoju nadradenosť a to je chyba. Preto vyslovene nemám rád novinárov.

Český minister vnútra nedávno vytvoril novú jednotku na monitorovanie falošných správ. Vraj sa vám to nepozdáva?

Nikto predsa nemá monopol na pravdu. A tu sa jedná o časť ministerstva, približne 15 ľudí, ktorí nielenže nemajú monopol na pravdu, títo nemajú ani kvalifikáciu na analýzu toho, čo je pravda a čo je falošné.

Nepodložené správy hovoria, že Trumpov poradca Michael Cohen a iní z jeho tímu sa v Prahe stretli s ruskými vysoko postavenými úradníkmi počas prezidentskej kampane. Donald Trump to však popiera. Vy o tom máte nejakú vedomosť?

Ak sa toto stretnutie udialo, tak, ako sa volá, Michael Cohen, bol potom veľmi nezdvorilý, lebo sa nestretol so mnou, prezidentom Českej republiky! Je to skutočne veľmi nezdvorilé!

Takže neviete o žiadnom stretnutí medzi Rusmi a niekým z tímu Donalda Trumpa?

Vôbec nie. Myslím si, že je to nezmysel.

Povedali ste, že neexistuje nič také ako umiernený moslim. Môžete to vysvetliť?

Začnime nacistickým Nemeckom. V 30.tych rokoch minulého storočia boli Nemci slušní ľudia. Národ Goetheho a Schillera, a tak ďalej. Len v priebehu troch rokov sa stali fanatickými nacistami. Oni všetci neboli obeťami tejto ideológie, ale silnými podporovateľmi tejto ideológie. A teraz, len si to predstavte, máte moslimskú komunitu o veľkosti približne 2 miliárd ľudí. Keď Nemci sa dokázali v priebehu len troch rokov zradikalizovať, jestvuje reálne nebezpečenstvo, že títo ľudia – nazvime ich umiernenými moslimami – sa zradikalizujú Islamským štátom napríklad.

Tiež ste povedali, že neveríte tomu, že moslimovia sú schopní asimilovať sa do európskych kultúr.

Je obrovský rozdiel medzi americkou a európskou kultúrou a moslimskou kultúrou. A je to postoj voči ženám. Pre moslimov sú ženy podradné, sú to podradné bytosti. A toto je predsa v európskej kultúre neprijateľné. Mohol by som vám ešte dať iné príklady, ale myslím, že len tento konkrétne sa už dotýka polovice populácie.