Damask 17. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ghouta Media Center )
 
Sýrske deti sú zneužívané propagandou a marketingovými agentúrami, ktoré bojovali proti režimu tak, že vytvárali twitterovské účty detských obetí, alebo tým, že predávali horúce správy o konflikte, ktorý vedie k úmrtiu mnohých detí. Upozorňuje redaktorka a fotografka Vanessa Beeleyová.

Ilustračné foto

Novinárka pripomína niekoľko príbehov v západných médiách. “Najskôr tu bola Bana al-Abedová, slávne 6-ročné dievča, ktoré Západu predstavilo život pod “sýrskymi a ruskými bombami” vo východnom Aleppe, pričom reportáže ignorovali pustošenie tejto oblasti mnohými teroristami a extrémistami sponzorovanými koalíciou USA. Medzi týmito skupinami boli aj Al Nusra Front (al-Káida) a mnohí sektárski militanti, ktorí kolektívne týrali syrských civilistov tak na východe, ako aj na západe v Aleppe a to v priebehu takmer piatich rokov.
Príbeh Bany sa dostal do popredia v posledných mesiacoch kampane sýrskej armády počas oslobodenia východného predmestia Aleppa od extrémistických mafiánskych gangov a kriminálnych parazitov ozbrojených štátmi NATO a štátmi Perzského zálivu a nazývaných západnými médiami “umiernení rebeli”. V skutočnosti však títo teroristi popravovali, ukrižovali, mučili, znásilňovali a všeobecne ponižovali sýrskych civilistov, ktorí sa nepodrobili ich verzii “demokracie a slobody”.
Využitie Bany vlastnými rodičmi bolo podrobne zdokumentované a boli preskúmané väzby jej otca s Nusrovým frontom a dokonca s ISIS. Bana bola premenená na nástroj západnej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Bola umiestnená na “bežiaci pás” mediálnych senzácií pôsobivých príbehov, pričom bola použitá ako “užitočná obeť”a následne využitá “propagandou západného soft-power komplexu”. Tento príbeh zabezpečí Bane budúcnosť v médiách či treťom sektore alebo vo forme vystúpení pred OSN, aby pokračovalo divadlo s cieľom zabezpečiť zámienku “humanitárnej” intervencie.”
Predtým tu bol chlapec Omran Daqneesh, “tvár utrpenia Aleppa”. Bohužiaľ pre Západ túžiaci po zmene režimu, Omranova sláva bola krátkodobá, keď bol jeho otec vypočutý v roku 2017 a priznal vytrvalú podporu sýrskej vlády, jeho syn bol univerzálne zneužívaný. Rozhovory odhalili, že tento príbeh bol falošný a niektoré médiá dokonca nazvali príbeh plytkým, pokryteckým…
Počas vyvrcholenia bojov vo Východnej Ghúte sme tu mali príbeh Noor a Alaa, ktorí sa vyvíjal podobne ako Bana. O dieťoch boli produkované videoklipy, v ktorých prosia o mier, ktorý by sa vraj mohol dosiahnuť iba medzinárodným zásahom. “Žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na zastavenie bombardovania civilistov a poskytnutie okamžitej humanitárnej pomoci.”
Deti mladšie ako desať rokov argumentujú perfektnou angličtinou, čo by bolo efektívne na zastavenie eskalácie konfliktu, ktorý v Sýrii trval sedem rokov. Na rozdiel od Bana, Noor a Alaa boli nejednotní vo svojich posolstvách zameraných na situáciu vo Východnej Ghúte, Yarmouku, Idlibe a Dare. V tejto súvislosti ale boli produkované podrobné a náramne profesionálne videá, ktoré prezentovali obhajobu “umiernených” a potrebu posíl v boji za mier proti sýrskej armáde.
Keď boli Noor a Alaa nakoniec evakuovaní do Idlibu so svojou rodinou, vydali video, ktoré šokujúco popisovalo, že sýrska vláda násilne vytláča civilistov z Východnej Ghúty. “Avšak obdobie, ktoré som strávila v Ghúte počas týchto evakuácií preukázalo, že na zelených autobusoch v smere Idlib sa premávali len ťažké extrémistické frakcie. Väčšina civilistov, dokonca aj tých, ktorí v určitom okamihu konfliktu vzali do rúk zbrane, sa rozhodli prijať amnestiu a zostať vo Východnej Ghúte, aby obnovili svoj život doma v miery a stabilite, ktorý poznali pred rokom 2011.”
“Azylová cesta Noor a Alaa bola podobný ako v prípade Bany – z Idlibu smerovali do Turecka, krajiny, ktorá bola najaktívnejšia v zoskupovaní extrémistických subjektov, ktoré napadli Sýriu svojou ideologickou nenávisťou a rasizmom,” uviedla Vanessa Beeleyová.
Noor a Alaa sa možno stretli s Raedom Salehom, vodcom “propagandistického konštruktu” financovaného západnými štátmi v hodnote miliónov dolárov. Ide o PR stroj, ktorý funguje v zákulisí tejto fašistickej “humanitárnej” skupiny údajných Sýrčanov zo všetkých oblastí života. Táto mašinéria je obrovská, silný a je schopná produkovať všetky formy propagandy.
Prečo všetky tieto deti na Twitteri hovoria perfektne anglicky? Prečo je ich jazyk zrkadleným jazykom médií, think-tankov a pseudo bojovníkov za ľudské práva? Ako sú schopní produkovať takmer klamilivé videá vysokej kvality v oblastiach, v ktorých ani nie je elektrina a internetové pokrytie? Twitter malej Noor je dôkazom propagandy na zmenu režimu. Zvlášť zarážajúce sú účty 6-ročných dievčat, ktoré podporovali “umiernených” v Idlibe. Fotografia z účtu malej Lany sa neskôr objavili aj na podobnom účte malej Yary. Tieto a mnohé podobné účty vo svete rozšírili protivládnu kapaň s použitám hastagov ako #EyesOnIdlib, #AleppoIsBurning, #Pray4Ghouta a podobné.
 
 

 

 

 

 
Príspevok Ako západná propaganda zneužila sýrske deti k vytvoreniu protivládnej atmosféry zobrazený najskôr Hlavné správy.