Bratislava 28. decembra 2018 (HSP/Foto: il)
 
Čo prezrádza webové sídlo novej extrémne liberalistickej strany Progresívne Slovensko? Táto strana, ktorá je podporovaná firmou ESET a dá sa tušiť jej spriaznenosť s istými vplyvnými zahraničnými kruhmi, je rozhodnutá sa dostať do parlamentu a urobiť „reštart Slovenska“. Ale čo presne tým myslí?

Ilustrácia z úvodnej stránky webového sídla Progresivneho Slovenska

Strany extrémnych protislovenských síl na Slovensku majú zložitú históriu. ODS, DS, SDK, OKS, SDKÚ, SDKÚ-DS… ako toreádor, ktorý na býka máva vždy znovu tým istým súknom, aj tu vidíme, ako ľudia z toho istého politického košiara, ktorých naozajstné politické ciele v skutočnosti oslovujú iba mizivé percento populácie, to skúšajú vždy znovu so starou fintou prezlečenou do nového kabáta.
Vlastne celá ich existencia je tak trochu podvod: zvezú sa na nejakej odborne skonštruovanej rétorike, získajú hlasy, ale po čase sa ľudia zákonite odvrátia, keď sa ukáže, že tam naozaj nie je iný obsah, než len lízať čižmy zaoceánskemu pánovi a zraziť tunajšiu guberniu čím hlbšie na kolená, aby príliš nevymýšľala. Vtedy treba na voličov vystrčiť novú vábničku – a tak stále dokola.
Najnovšia reinkarnácia tejto habaďúry sa volá Progresívne Slovensko (ďalej PS). Pozreli sme sa na ich stránku, aby sme sa dozvedeli, že naozaj nikto vám nemôže dať toľko, ako vám oni dokážu sľúbiť.
„Priepasť sa nedá preskočiť veľa malými krokmi. Malé opravy nepomáhajú, výhovorky dochádzajú. Miesto šprintu prešľapujeme na mieste. Tu pomôže len reštart krajiny!“ hovorí stránka. Teda nič také ako usilovná postupná práca, to nikoho nemôže nadchnúť. My to preskočíme: hop a je tu lidoop, odrazu bude ako zázrakom všetko fungovať a pečené holuby budú samé… ale však tú pesničku ďalej už poznáte.
Na stránke je počítadlo, kde si môže návštevník stránky kliknúť, že aj on chce reštart Slovenska. Počítadlo ukazuje zaujímavé čísla: 12. decembra ukazovalo, že reštart Slovenska by chcelo 177 ľudí, o 15 dní neskôr tam bolo číslo 255. Teda za dva týždne by chcelo s Progresívnym Slovenskom „reštartovať Slovensko“ krásnych 78 voličov. Pri ďalšom pokuse o prístup na stránku to zrazu ukázalo neuveriteľných 654 571 ľudí, ktorí chcú Slovensko reštartovať. Po potvrdení, že áno, aj my chceme reštart, sa zdalo, že to zafungovalo, pretože tam nabehlo číslo 654 572. Pri ďalšom vstupe sa však opäť objavilo iba 255 a pri ďalšom opäť 654 571 … nuž, asi by to naozaj chcelo nejaký reštart, páni programátori.
Mimochodom, zastavme sa pri tom čísle 654 571. Vo voľbách 2016 dostal víťazný Smer-SD 737 481 hlasov, čo predstavuje 28,28 percent hlasov voličov, ktorí prišli k voľbám. Ak by PS dostalo iba po pár týždňoch od spustenia stránky naozaj 654 571 hlasov ľudí, ktorí chcú krajinu reštartovať, potom by táto ich stránka bola jedným z absolútne najnavštevovanejších webových sídel na Slovensku a naznačovalo by to, že PS krajinu vo voľbách prevalcuje nevídaným spôsobom… a to je predsa len trochu príliš optimistická predstava. Druhá možnosť je, že to číslo je obyčajné „hausnumero“ vycucané z prsta. Ktorá z týchto dvoch možností je bližšie k pravde?
„Toaletný papier je jediný papier, ktorý potrebujeme v štátnej správe. Zrušíme papier. Všetko musí prejsť na elektronickú komunikáciu. Musí to byť v zákone a všetci úradníci (zamestnanci nás, občanov) sa tomu musia prispôsobiť. Pokiaľ to takto natvrdo nenastavíme, nikdy sa nič nezmení,“ hovorí šéf strany, ktorá nevie korektne urobiť ani počítadlo na svojej stránke.
Ale ak by sa táto ambiciózna predstava naozaj zrealizovala, občan by tak stratil aj poslednú šancu niekde dokazovať svoj nárok s oficiálnou listinou v ruke – všetko bude už plne pod kontrolou tých, ktorí budú digitálnu sféru ovládať a v prípade potreby budú môcť ľahko zvaliť haváriu systému na zlého diktátora-hekera z krajiny netvorov.
„Štát sa musí otvoriť občanom a komunitám,“ hlása PS. Nuž, to je ďalšie krásne heslo. Bolo by dobre, keby to tak bolo. Len či tým náhodou nie je myslené to, že sa dokorán otvoria dvere len konkrétnym mimovládkam s ich konkrétnou „progresívnou“ agendou…
„Rozdiely majú byť v nárečiach, nie v príjmoch,“ hovorí ďalšie ľúbivé heslo. A ďalej sa píše: „Situácia na Slovensku je naozaj kritická. Krajina je rozdelená na dve časti. Jedna je úspešné západné Slovensko a druhá je zvyšok, o ktorý sa politici nezaujímajú.“ Teda táto tvrdo pravicová, kapitalistická strana tvrdí, že vyrovná regionálne rozdiely. Ako to chce urobiť? V chudobných okresoch vraj zruší odvody a zníži dane. Fajn, na fungovanie štátu, kupovanie stíhačiek a iné potrebné veci budú platiť iba „bohaté“ okresy. Aké jednoduché – že to doteraz ešte nikomu nenapadlo…
A tak ďalej… na tej stránke nájdete (https://www.progresivne.sk/ ) ešte mnoho ďalších skvelých pravicovo-populistických nápadov, ako odbremeniť ľudí od nepopulárneho platenia daní a poplatkov do štátneho rozpočtu, ktorý podľa nich rozhadzuje peniaze na samé hlúposti.
Zdá sa, že strán, ktorých agenda spočíva v prístupe „pustite nás k moci a my budeme všetko robiť lepšie“ máme na Slovensku dostatok. Teraz by to ešte chcelo nejaké strany, ktoré to naozaj budú vedieť robiť lepšie ako tie súčasné. Je takou stranou Progresívne Slovensko? Čosi o tom možno naznačuje ilustrácia na titulnej strane ich webového sídla: predseda strany Štefunko drží v rukách rozlomené Slovensko a v tvári má nešťastný výraz, niečo na spôsob „ups, nejako sa to rozpadlo“.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Ako z učebnice populizmu: Predstavuje sa vám Progresívne Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.